تور استانبول

درباره تور استانبول
    

درباره تور استانبول

خوشبختانه هر روز از تهران به استانبول و برعکس پروازهای مستقیم صورت می گیرد و هر زمان که اراده کردید می توانید جهت رزرو تور استانبول ارزان و سریع اقدام کنید. 

 از ایرلاین هایی که هر هفته از تهران به استانبول پرواز دارند می توان به ایران ایر، قشم ایر، ماهان، ترکیش ایرلاین و اطلس گلوبال را نام برد. 

آژانس مسافرتی فرجام پرواز کیان تور چارتر استانبول را برای شما مسافران تور استانبول پیشنهاد میکند.

تورچارتر استانبول به دلیل ارزانتر بودن قیمت آن از طرفداران زیادی برخوردار می باشد.

تور استانبول
تور استانبول

استانبول (İstanbul) بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر کشور ترکیه است. این شهر دارای تاریخی طولانی و موقعیتی استراتژیک است. استانبول یکی از شهرهای توریستی و مهم جهان است که پل ارتباط آسیا و اروپا به شمار می رود و در واقع معروف ترین شهر ترکیه در سطح جهان به شمار می رود بطوری که تاکنون میلیون ها نفر توریست و گردشگر از کشورهای مختلف جهان از آن بازدید کرده و یا به قصد تجارت و خرید و فروش به آن سفر کرده اند. 

تور استانبول یکی از اولین تورهای کشور ترکیه بود که از زمان برگزاری تاکنون مورد استقبال میلیونها نفر از هموطنان مان قرار گرفته و در طول دهه های گذشته بسیاری از هموطنان ما هر یک به دلایلی با این تورها رهسپار این شهر زیبای ترکیه شده اند. دلایلی از جمله:

 • گردش و تفریح در استانبول
 • خرید فروش لباس و سایر کالاها
 • خرید و فروش ملک و سرمایه گذاری
 • یافتن کار و اقامت در استانبول
 • ادامه تحصیل

استانبول در کنار آنتالیا، قونیه، ازمیر و کوش آداسی اهمیت زیادی در صنعت توریسم و اقتصاد ترکیه دارد. بطوری که بخش عمده ای از درآمد ملی این کشور از طریق همین چند شهر بدست می آید. این شهر روزها و شبهای بسیار دیدنی و سرزنده ای دارد که برای بسیاری از گردشگران و جهانگردان خاطره انگیز است. استانبول دارای امکانات توریستی و گردشگری متعددی است که موجب جذب توریست ها به این شهر می شود. در ادامه سعی می کنیم مسائل مختلف مربوط به تور استانبول و جاذبه های این شهر به همراه امکانات و وضعیت جغرافیایی و همچنین تاریخچه پرشکوه این شهر را به اتفاق بررسی می کنیم:

تاریخچه استانبول

شهر استانبول قرنها پیش از میلاد مسیح (ع) بنا نهاده شد و در ابتدا شهر کوچکی بوده تا اینکه قرنها بعد توسط امپراطور روم کنستانتین به عنوان پایتخت جدید امپراطوری روم برگزیده شد. از آن زمان رشد و شکوفایی این شهر آغاز شد و نام این شهر به کنستانتینوپل تغییر یافت. اعراب مسلمان معرب این نام را در زبان عربی بکار می بردند و به این شهر قسطنطنیه می گفتند. 

بعدها در شبه جزیره آناتولی - که امروزه بخش آسیایی ترکیه را تشکیل می دهد - حکومت ترکان عثمانی تشکیل شد و به مرور زمان بسیاری از متصرفات و قلمرو امپراطوری روم شرقی را تصرف کردند تا اینکه کنستانتینوپل که تا آن زمان پایتخت امپراطوری بیزانس (روم شرقی) بود سرانجام در سال 1453 بدست عثمانی ها افتاد و به این ترتیب امپراطوری روم شرقی از بین رفت و عثمانی ها تبدیل به ابرقدرتی بزرگ و مهم شدند و بلافاصله این شهر را به عنوان پایتخت جدید خود برگزیدند. از آن زمان تا اوایل قرن بیستم و تشکیل جمهوری ترکیه توسط مصطفی کمال آتاتورک این شهر پایتخت امپراطوری عثمانی بود. آتاتورک پس از به قدرت رسیدن پایتخت ترکیه را از این شهر به آنکارا منتقل کرد و نام قسطنطنیه را نیز به استانبول تغییر داد که تا امروز بر روی این شهر مانده است. 

استانبول البته در طول تاریخ دارای نامهای مختلف و متعدد دیگری نیز بوده که هر کدام در دوره ای مورد استفاده قرار می گرفته از جمله: اسلامبول، بیزانتیوم، رم جدید، استیمبول، دارالسعادت، آل قاپی (درب قرمز) و...

استانبول در طول تاریخ پر فراز و نشیب خود محل سکونت و فرمانروایی اقوام مختلفی از جمله یونانی ها، رومی ها، روم شرقی (امپراطوری بیزانس)، ترکیه عثمانی و جمهوری ترکیه بوده است و امروزه آثار بجا مانده از سلسله ها و اقوامی که در این شهر و مناطق اطراف آن در دوره های مختلف تاریخی حکومت می کردند را می توان در موزه های این شهر پیدا کرد. 

موقعیت جغرافیایی استانبول

استانبول جزو انگشت شمار شهرهایی است در جهان که در دو قاره قرار دارد. یعنی قاره های آسیا و اروپا. البته هنگامی که صحبت از تور استانبول می شود عمدتا منظور بخش اصلی یا اروپایی این شهر است. چرا که بیشتر جاذبه های تاریخی و هتل های استانبول در این بخش قرار دارند. به همین جهت بیشتر توریست ها و گردشگران خارجی نیز از بخش اصلی و اروپایی استانبول دیدن می کنند. میدان تکسیم، خیابان استقلال، مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد، فرودگاه آتاتورک (فرودگاه بین المللی استانبول) و بسیاری از مراکز مهم و یا جاذبه های گردشگری در بخش اروپایی قرار دارند. 

همانطور که گفتیم استانبول را می توان از یک نگاه کلی به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم بندی کرد که توسط تنگه معروف بسفر (The Bosporus) به دو قسمت تقسیم شده است. این تنگه در واقع دریای سیاه را به دریای مرمره متصل می کند. تنگه بسفر مناظر بسیار زیبایی دارد و یکی از مسیرهای کشتیرانی مهم در این کشور است. تاکنون چند پل بر روی این تنگه ساخته شده که دو بخش اروپایی و آسیایی را به یکدیگر متصل می کند. 

در واقع این شهر از دو طرف در امتداد تنگه بسفر گسترش پیدا کرده است. اطراف شهر استانبول جنگل های سرسبز و بسیار زیبایی قرار دارند. 

آب و هوای استانبول

استانبول دارای آب و هوایی مرطوب و پر باران است. در فصل زمستان حتی ممکن است برای یک یا دو هفته در این شهر برف ببارد. در مجموع این شهر دارای آب و هوایی گرم و مرطوب در تابستان با میانگین بارش باران بسیار کمتر از دیگر فصل های سال می باشد. میانگین هوای استانبول در تابستان حدود 28 درجه سانتی گراد است. 

در زمستان ها میانگین دمای هوا حدود 5.4 درجه سانتی گراد است و ریزش باران در بسیاری از ماه ها و هفته های سال به خصوص پاییز و زمستان اتفاق می افتد. هوا در این دو فصل معمولا ابری است و وزش باد نیز اغلب اتفاق می افتد. 

میزان ریزش باران در این شهر سالانه بطور متوسط حدود 870 میلی متر است. 

هتل های استانبول

شهر استانبول امروزه دارای هتل های بزرگ و کوچک زیادی است. عمدتا بیشتر این هتل ها از لحاظ کیفیت و درجه بندی در یکی از سه دسته زیر قرار می گیرند:

 • هتل های پنج ستاره
 • هتل های چهار ستاره
 • هتل های سه ستاره

طبیعتا هر چه امکانات، میزان بهداشت و نظافت، کیفیت سرو صبحانه و مواد غذایی، سرویس دهی، دسترسی به میدان تکسیم و نقاط توریستی مهم شهر بیشتر و بهتر باشد قیمت هتل نیز بیشتر است. شاید تعجب کنید ولی یکی از عوامل بالاتر بودن برخی از هتل های استانبول نزدیک بودن آنها نسبت به میدان تکسیم است. این میدان اهمیت زیادی برای توریست ها و گردشگران دارد که در ادامه در مورد آن توضیح خواهیم داد. 

برخی از توریست ها با این هدف که در تمام طول روز بیرون از هتل به گشت و گذار می پردازند سعی می کنند با هدف ارزانتر تمام شدن سفر و قیمت تور استانبول هتل های سه ستاره ارزان را انتخاب کنند. البته این کار اشتباه نیست و در حقیقت با رزرو هتل های ارزان می توانید تا حد زیادی صرفه جویی کنید ولی از طرف دیگر نباید انتظار سرویس دهی عالی، دسترسی مناسب به میدان تکسیم و امکانات درجه یک را داشته باشید. به خصوص اگر با خانواده سفر می کنید. لذا بهتر است در این مورد حتما دقت کنید. از طرف دیگر گاهی قیمت برخی از هتل های چهار ستاره و یا پنج ستاره در ایام خاصی از سال پایین تر می آید و ممکن است بتوانید با هزینه مناسبی هتل مورد نظر خود را رزرو کنید. 

جاذبه های استانبول

شهر استانبول دارای جاذبه های گردشگری بی نظیری است که علاقه مندان به گشت و گذار در این شهر به خصوص کسانی که طرفدار دیدار از آثار تاریخی هستند را به وجد می آورد. در حال حاضر از مهمترین جاذبه های شهر استانبول می توان موارد زیر را نام برد:

 • مسجد ایاصوفیه: که در زمان رومی های کلیسای سنت صوفیا بوده و در زمان عثمانی ها تبدیل به مسجد شده تا اینکه از دهه 1930 میلادی تبدیل به موزه شده است. این مسجد جزو شاهکارهای معماری استانبول بشمار می رود.
 • مسجد سلطان احمد: یکی دیگر از مساجد مهم و معروف استانبول که البته در زمان عثمانی ها ساخته شده است. این مسجد در قرن هفدهم ساخته شده و به دلیل کاشی کاری های آبی رنگ و زیبایش به مسجد آبی نیز معروف است.
 • کاخ - موزه توپکاپی: کاخ توپکاپی یکی از مشهورترین و زیباترین کاخ های استانبول است که به دستور پادشاهان عثمانی ساخته شده است و امروزه بصورت یک موزه درآمده است. بد نیست که بدانید این مجموعه تاکنون لوکیشن بسیاری از فیلم ها و سریال های تلویزیونی بوده است.
 • بازار بزرگ استانبول: این بازار که به آن در زبان انگلیسی Istanbul Grand Bazaar گفته می شود یکی از قدیمی ترین بازارهای ترکیه است که تاکنون پابرجاست و توریست ها و گردشگران می توانند جهت خرید لباس، منسوجات، ادویه و یا سوغاتی و یادگاری های استانبول خریداری کنند.
 • آب انبار باسیلیکا سیسترن: آب انبار معروفی است که بجا مانده از دوران رومی هاست. امروزه این آب انبار که با استفاده از صدها چراغ نورپردازی می شود، با داشتن ذخیره نسبتا کمی از آب و زیبایی ستون ها و فضاسازی آن مورد توجه بسیاری از توریست ها و گردشگران قرار می گیرد.
 • میدان تقسیم (Taksim Square) : این میدان یکی از مهمترین میدان های شهر استانبول است و خیابان معروف استقلال (Istiklal Caddesi) را به خیابان های دیگری از جمله جمهوریت و تارلاباشی متصل می کند. این میدان اهمیت نمادین دارد و امروزه به یکی از سمبل های شهر استانبول تبدیل شده و در مرکز این میدان مجموعه مجسمه هایی از رهبران بنیانگذار جمهوری ترکیه از جمله آتاتورک قرار دارد.
 • موزه خودروهای کلاسیک اورال آتامان: این موزه که در آن اتومبیل های ساخته شده در نیمه اول قرن بیستم نگهداری و به نمایش گذاشته می شوند، یکی از جالب ترین موزه های استانبول است. آنقدر که تقریبا اکثر قریب به اتفاق توریست هایی که از آن دیدن کرده اند، دیدن این موزه و خودروهای کلاسیک قدیمی آنرا تجربه ای فراموش نشدنی و عالی ارزیابی کرده اند.
 • آکواریوم استانبول: اگر طرفدار دنیای آبزیان هستید و دوست دارید ماهی ها و سایر موجودات آبزی را از نردیک ببینید و با دنیای زیر آب بیشتر آشنا شوید، آکواریوم استانبول را از دست ندهید. این آکواریوم دارای امکانات بسیار مناسبی برای سنین مختلف است و حتی یک فروشگاه یادگاری های آکواریوم نیز دارد. همچنین کافی شاپ و رستوران که در صورت تمایل می توانید به آنها مراجعه کنید.
 • ژوراسیک لند: یا دنیای ژوراسیک نوعی پارک جدید و جالب است که در آن دنیای دایناسورهای ماقبل تاریخ و عصر ژوراسیک را شبیه سازی کرده است. این مکان برای تمام سنین به ویژه کودکان و نوجوانانی که می خواهند با دنیای دایناسورها بیشتر آشنا شوند، جالب و جذاب است.
 • لوناپارک بوستانچی: این شهربازی با وجود وسعت نه چندان زیاد به دلیل در اختیار داشتن دستگاه ها و وسایل بازی پیشرفته و جدید از جمله چرخ و فلک بزرگ خود میزبان مشتریان خود است. این مجموعه دارای امکانات و دستگاه های بازی و هیجان انگیز مختلفی است که توصیه می کنیم در سفر به استانبول از آنها استفاده کنید.
 • جزیره بویوک آدا: یکی از جزایر معروف اطراف استانبول که براحتی می توانید با استفاده از کشتی های مسافربری به آن بروید. در طول این سفر دریایی می توانید از هوای پاک لذت ببرید و در کشتی نیز مسیر مهاجرت پرندگان و صدای آنها را بشنوید و دنبال کنید. در جزیره بویوک آدا نیز امکان رفتن به انواع کافه ها و رستوران ها را دارید و علاوه بر اینها می توانید از دوچرخه سواری در این جزیره و همچنین نوازش گربه های محلی این جزیره لذت ببرید.
 • موی پارک (MOIPARK) : یکی از مجموعه های شهربازی سرپوشیده که با دارا بودن انواع لوازم و وسایل بازی های هیجان انگیز و سرگرم کننده برای کودکان، نوجوانان و جوانان در طول سالهای اخیر نامش بر سر زبانها افتاده است.
 • دلفیناریوم استانبول: یکی از بهترین مجموعه های تفریحی شهر استانبول به ویژه برای طرفداران دلفین ها. اجرای نمایش های جالب دلفین ها و محیط مناسبی که برای تماشاچیان تعبیه شده موجب محبوبیت روزافزون این مرکز برای بسیاری از توریست ها شده است.
 • برج گالاتا (Galata Tower) : این برج در زمان امپراطوری روم شرقی و تقریبا یک قرن پیش از نابودی آن امپراطوری به دست عثمانی ها ساخته شده است. این برج امروزه یکی از زیباترین و دیدنی ترین آثار تاریخی استانبول به شمار می رود.
 • مسجد سلیمانیه: یکی از مساجد قدیمی شهر استانبول که در قرن شانزدهم میلادی ساخته شده و امروزه درهای آن به روی عموم بازدیدکنندگان باز است. نام این مسجد از نام سلطان سلیمان، پادشاه وقت عثمانی که به دستور وی این مسجد ساخته شده، گرفته شده است. این مسجد امروزه دومین مسجد بزرگ استانبول است. معمار معروف این مسجد "سنان" نام داشته است.
 • فان لب اگلنس دونیاسی (FunLab Eglence Dunyasi) : یکی دیگر از شهربازی های سرپوشیده استانبول که جهت تفریح و سرگرمی کودکان و نوجوانان مکانی عالی است. اگر بطور خانوادگی با تور استانبول سفر می کنید، یکی از بهترین گزینه ها جهت سرگرم کردن اعضای خانواده به ویژه کودکان و نوجوانان این مجموعه است.
 • پارک آبی آکوا مارین (Aqua Marine) : این پارک آبی از زمان افتتاح تاکنون بسیار مورد توجه قرار گرفته و اگر شما هم اهل شنا و ورزش های هیجان انگیز آبی به اتفاق دوستان و یا اعضای خانواده هستید، این مجموعه می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای شما باشد.
 • پارک کلبک چیفتلگی (Istanbul Kelebek Ciftligi) : این پارک زیبا یکی از بهترین و زیباترین پارک های استانبول است. در این پارک می توانید بسیاری از پروانه ها و گیاهان متلف را به کودکان و نوجوانان از نزدیک نشان داده و آنها را با طبیعت بیشتر آشنا کنید.
 • پارک طبیعت پولونزکوی (Polonezkoy Tabiat Parki) : این پارک جنگلی یکی از زیباترین پارک های استانبول است. مکانی مناسب برای خانواده و کسانی که قصد استراحت و قدم زدن در سکوت آرامش بخش آن به همراه دیدن مناظر زیبای طبیعت این جنگل را دارند. در این پارک کافی شاپ و رستوران نیز وجود دارد.
 • جزیره کیز کولسی (Kız Kulesi) : جزیره بسیار کوچکی بین دو بخش اروپایی و آسیایی استانبول است که در واقع یک فانوس دریایی بزرگ و چند طبقه قدیمی است. هنگام ورود به آن باید از پله ها بالا بروید تا بتوانید به طبقه آخر برسید و بتوانید با استفاده از دوربین های مخصوص شهر و مناظر آنرا ببینید. این جزیره دارای یک رستوران بسیار معروف نیز در طبقه همکف آن هست که غذاهای بسیار لذیذی دارد.

البته ناگفته نماند که شهر استانبول جاذبه های دیگری نیز دارد از جمله کلیساهای قدیمی، مساجد دیگری که از آنها در این بخش نام برده نشده، لگولند (Legoland)، موزه ها (از جمله موزه مادام توسو استانبول)، بازارهای سنتی، رستوران ها و غیره. در استانبول جشنواره ها و برنامه های هنری و فرهنگی متعددی هر ساله برگزار می شوند که می توان جهت شرکت در آنها نیز به این شهر زیبا سفر کرد. 

غذا و رستوران

یکی از جاذبه های این شهر اغذیه ها و نوشیدنی های آن است. اگر علاقه مند به امتحان کردن غذاهای لذیذ کشور ترکیه هستید، استانبول یکی از بهترین نقاطی است که می توانید براحتی این کار را انجام بدهید. مخصوصا در نقاطی مانند میدان تکسیم و خیابان استقلال که در کنار آن قرار دارند. در این خیابان – و یا سایر نقاط اطراف میدان تکسیم – براحتی می توانید رستوران ها، کافه ها و اغذیه فروشی هایی را پیدا کنید که با قیمت های مناسب و کیفیت بالا به سرو غذاهای درجه یک این کشور اقدام می کنند. غذاهای لذیذی از جمله: 

دونر کباب (کباب ترکی)، اسکندر کباب، پیده، لهمعجون، کباب آدانا، مانتی و ... 

جالب اینجاست که در ترکیه نوع دوغ محلی در رستوران ها سرو می شود که به آن "آیرن" (Ayran) گفته می شود و طعم بسیار مناسب دارد که با ذائقه ما ایرانی ها کاملا سازکار است. 

ضمنا اگر به نوشیدن قهوه علاقه مند هستید توصیه می کنیم که حتما قهوه ترک را در استانبول امتحان کنید. 

جاذبه های  تور استانبول لحظه آخری و  تور لحظه آخری استانبول 


تور لحظه آخری به استانبول، تجربه‌ای جذاب و هیجان‌انگیز برای علاقمندان به فرهنگ و تاریخ است. با وجود اینکه برنامه ریزی آخرین لحظه، ممکن است چالش‌های خود را داشته باشد، اما این امکان به مسافران  فرصت می‌دهد تا با جذابیت‌های شهر آشنا شوند.
استانبول، پلی که بین شرق و غرب، قاره آسیا و اروپا کشیده شده است، با جاذبه‌های فراوانی برخوردار است. یکی از نقاط زیبای شهر، بازارهای تاریخی چون بازار بزرگ قسطنطنیه که تجربه خریدی فراتر از انتظار را به مسافران هدیه می‌دهد. این بازار با رنگارنگی از هنرهای محلی، اجناس دست‌ساز و غنی از نظر تاریخی، یکی از پیشنهادهای بی‌نظیر برای بازدید است.
ایاصوفیه با آثار هنری و معماری خیره کننده‌اش، شاهکاری از دوران بازسازی مسیحیت در دورهٔ امپراتوری بیزانس محسوب می‌شود. تبدیل این ساختمان به موزه‌ای فرهنگی و تاریخی، سفر به گذشته را برای بازدیدکنندگان تور استانبول لحظه آخری را  به واقعیت تبدیل کرده است.
پل های استانبول،  مسیرهایی برای لذت‌بردن از چشم‌اندازهای فوق‌العاده‌ این شهر هستند. اگر به تاریخ‌نگاری علاقه دارید، موزهٔ تاریخی استانبول که در قلب شهر واقع شده است، شامل مجموعه‌های متنوعی از آثار باستانی و هنرهای جمعی از دوران‌های مختلف است. جایی است که مسافران می‌توانند با گشت و گذار در میان گنجینه‌های تاریخی، سفری به عمق تاریخ فرهنگی این شهر کنند.


تماس فوری