تور هندوستان

   

تور هندوستان

هند هفتمین کشور بزرگ دنیا از لحاظ مساحت و دومین کشور از نظر جمعیت است. این کشور از نظر سیاسی یکی از دموکرات ترین کشور های دنیاست. کشور هند در سال ۱۶۷۴ به استقلال رسید که در واقع روز استقلال هند از استعمار انگلستان بود. کشوری بسیار صلح طلب است به گونه ای که در تاریخ هزار ساله خود تا کنون به هیچ کشوری حمله نکرده است.
این کشور هزار رنگ مهد هزاران دین و مذهب است و در آن چهار مذهب هندو، بودا، جینی و سینک وجود دارد. با این وجود که غالب مردم در هند پیرو آیین های بودایی و هندو هستند؛ اما در هند ۳۰۰ هزار مسجد فعال برای مسلمانان وجود دارد این به معنای زندگی مسالمت آمیز تمامی پیروان ادیان در این کشور وسیع است. کشور هندوستان دومین منبع دانشمندان و مهندسان جهان است، سیستم شماره گذاری و همچنین تعریف عدد صفر در هند اختراع شد. زبان سانسکریت به عنوان بهترین زبان برای برنامه نویسی کامپوتری شناخته شده است.
شطرنج نیز از اختراعات کشور هندوستان به حساب می آید، همه ساله علاقه مندان زیادی را برای دیدن مسابقات شطرنج به کشور هند مسافرت می کنند.
از عجایب کشور هند می توان به موارد زیر اشاره کنیم:

کشاورزی نه تنها شغل غالب مردم هندوستان است بلکه یکی از مهمترین بخش های اقتصادی این کشور هم به شمار می رود.

هندوستان دارای بیشترین تعداد پست خانه در کل دنیا است

در شرکت راه آهن هندوستان چیزی بیش از یک میلیون نفر استخدام هستند

هنرهای رزمی نیز از دیگر ابداعات هندی هاست که از این کشور به سایر نقاط آسیا توسط مبلغان بودایی گسترش پیدا کرده است،

یوگا در هندوستان قدمتی ۵۰۰۰ هزار ساله دارد.

جاذبه های هند

مرداب ‌های کرالا

به ‌موازات ساحل دریای عرب در ایالت کرالا، تالاب‌ها و دریاچه ‌هایی به طور زنجیروار در کنار هم قرار گرفته اند که نام مرداب‌ های کرالا را به خود اختصاص داده اند. گونه‌های منحصر به ‌فردی از حیوانات آبی از جمله خرچنگ، قورباغه‌ و گِل خورک ، پرندگان آبی و حیواناتی چون سمور و لاک‌ پشت‌ در مرداب ‌های کرالا زندگی می کنند

قصر دریاچه (جاگ نیواس)

این قصر در میان دریاچه پیکولا (Pichola) در شهر اودی‌ پور واقع شده است و درواقع در قرن هجدهم میلادی، یک قصر تابستانی سلطنتی بوده و در حال حاضر به عنوان یک هتل لوکس ۵ ستاره فعالیت دارد و رفت و آمد مهمانان به این هتل از طریق از قایق انجام می شود. پس از نمایش این کاخ در سال ۱۹۸۳ در یکی از  فیلم های جیمز باند، محبوبیت این کاخ بیش از پیش شد.

خلیج طبیعی پالولم (Palolem)

جنوبی‌ ترین ساحل توسعه‌ یافته گوا و یکی از زیباترین آنها، خلیج طبیعی پالولم (Palolem) است که یک ساحل آرام و شاعرانه با بستری شیب‌ دار را به گردشگران هدیه می دهد. دو طرف این ساحل با پرتگاه‌های بلند احاطه ‌شده است .

پارک ملی کانها (Kanha)

یکی از بهترین مکان‌ های گردشگری و برترین جاذبه ‌های هند و همچنین یکی از زیباترین ذخیره‌ گاه ‌های حیات ‌وحش در آسیا، پارک ملی کانها (Kanha) در کشور هندوستان است که با برخورداری از جنگل ‌های سرسبز بامبو و شالا، مراتع پوشیده از چمن و آبکند کانها، الهام ‌بخش «رودیارد کیپلینگ» برای نوشتن رمان معروفش یعنی “کتاب جنگل” شد .

دربار صاحب یا معبد طلایی

این بنا زیارتگاه اصلی پیروان آئین سیک است که ساخت آن در قرن ۱۶م توسط گورو رام داس جی آغاز شد و در قرن نوزدهم، مهاراجه رانجیت سینگ طبقات فوقانی معبد را با طلا پوشش داد. دربار صاحب یا معبد طلایی مهم ‌ترین جاذبه گردشگری شهر امریتسار هند بوده و تعداد زیادی از زائران از سراسر هند برای بازدید به این معبد می آیند .

وضعیت آب و هوایی کشور هند

بیشتر ایام سال هوای هند گرم است، دسامبر تا فوریه دمای هوا کمی سرد می شود، گرم ترین ماه ها هم در سال برای کشور هند اواخر مارس تا مه می باشد. فصل بارش از ماه ژوئن تا سپتامبر و معتدل در ماه‌های اکتبر و نوامبر است. به‌طور میانگین ۱۰۰۰ تا۱۵۰۰ میلیمتر باران در سال، تقریباً سراسر هند را دربر می‌گیرد.

بهترین زمان برای سفر به هند

تنوع آب و هوایی در کشور هند بسیار بالا است،اگر می خواهید به شهرهایی مثل دهلی نو، بنارس، لاکنو و پاتنا سفر کنید، معمولا از آوریل تا اواسط ژوئن، گرم هستند و در زمستان بین نوامبر تا فوریه بسیار سرد و در زمستان‌ها سوزان هستند. تابستان‌های این مناطق گرم است و فصل بارندگی از ژوئن تا سپتامبر ادامه دارد. آب‌و‌هوا در ایالت‌هایی چون Orissa که سیل‌خیز است، از اکتبر تا فوریه خنک‌تر است. از مارس تا مه گرم و سوزان است و از ژوئن تا اکتبر، باران‌های شدید موسمی می‌بارد. به طور کلی سعی کنید در تابستان به هند سفر نکنید.

راهنمای حمل و نقل در هند

سه ‌چرخه موتوری، تمپو (Tempo) و ویکرام (Vikram):در هند، سه‌ چرخه موتوری واقعاً یک سه‌چرخه است که دارای دیوار و سقف و نیز جا برای دو مسافر است و جای محدودی هم برای بار دارد. به این وسایل نقلیه، اوتو، اسکوتر و ریک (rik) هم می‌گویند. سه‌چرخه ‌های موتوری عمدتاً از تاکسی ارزان ‌تر هستند و معمولاً تاکسیمتر هم دارند.

قایق:با استفاده اشکال و اندازه‌های مختلفی از قایق‌های محلی می‌توان به سفر در رودخانه‌های هند پرداخت. قایق‌های بزرگتر، معمولاً دوچرخه و موتورسیکلت هم حمل می‌کنند و بابت آن کرایه می‌گیرند.

اتوبوس:اتوبوس‌های درون شهری، اتومبیل‌های غول ‌پیکری هستند که با سرعت زیادی حرکت می‌کنند و از تهویه مطبوع هم برخوردار هستند. صندلی آنها راحت است و سفر با آنها بدون تلاطم است.

تاکسی:بیشتر شهرهای هند تاکسی دارند و این تاکسی‌ها معمولاً تاکسیمتر هم دارند. اما درخواست از راننده برای استفاده از آن، ممکن است او را ناراحت کند! برای دوری از جنگ اعصاب، بهتر است از تاکسی‌ های پیش ‌پرداختی استفاده کنید و در ابتدای مسیر، کرایه را به آنها پرداخت نمایید. تاکسی‌های امواج رادیویی هم کارآمدترین گزینه در شهرهای بزرگتر است.