۸ مقصد برتر گردشگری در خاورمیانه

25 خرداد ، 1398
فرجام پرواز
0 کامنت

۸ مقصد برتر گردشگری در خاورمیانه از نگاهLonely Planet

خاورمیانه سرزمین حماسه‌ها و مهد تمدن‌های مختلف است و مردمانش جزء مهمان‌نوازترین مردمان جهان هستند. دعوت می‌کنم برای دقایقی سفری مجازی را به ۸مقصد برتر گردشگری در خاورمیانه تجربه کنید

۱- اهرام جیزه

این آخرین شگفتی باقیمانده از جهانِ باستان، حدود چهار هزار سال است که بشر را مبهوت خود کرده و موجب مطرح شدن یک سؤال ساده شده است:«چطور این اهرام ساخته شده‌اند؟». قرن‌ها تحقیق تا حدی پاسخ این سوال را به ما داده است. گروه‌های ده‌ها هزار نفری از کارگران قدرتمند، به دستور فراعن این اهرام را به عنوان مقبره‌های عظیم ساختنه اند. امروزه این اهرام نمادی از قدرت عظیم، توان سازماندهی شگفت‌آور و دستاورد‌های مصر باستان هستند. بی دلیل نیست که اهرام باستانی در فهرست هشت مقصد برتر گردشگری در خاورمیانه قرار گرفته است.

۲- اصفهان

اصفهان بی‌دلیل برترین مقصد گردشگری ایران نشده است. باغ‌ها، بولوارهایی که دو طرف آن درختان زیبا جای گرفته‌اند و ساختمان‌های اسلامی مهم، همگی زیبایی منحصربه‌فردی به این شهر می‌دهد که در هیچ شهر دیگر ایران نمی‌یابید. قدم زدن در میدان نقش جهان که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است، راه رفتن در بازار تاریخی اصفهان و گذر از روی پل‌های زیبای آن می توانند بهترین بخش سفر هر فردی در این شهر باشد.

همچنین، اصفهان به عنوان سومین شهر بزرگ ایران، دارای صنایع سنگین از جمله کارخانجات فولاد و تأسیسات هسته‌ای در اطراف شهر است. بدیهی است که در شهرهای بزرگ ترافیک سنگین نیز مورد انتظار باشد. اما علیرغم این واقعیات مدرن، هستۀ درونی شهر همچنان گوهری گران‌بها باقی مانده است.

۳- پترا

شهر تماشایی ماسه‌سنگی پترا را ناباتئین‌ها در قرن سوم پیش از میلاد مسیح ساختند. آنها با کنده‌کاری پرتگاه‌های سنگی که بافت نرمی داشتند قصر، معبد، مقبره، انبار و استبل می‌ساختند. امروزه، این شهر جزء میراث جهانی است و نیاز به معرفی ندارد. اغراق نیست اگر بگویم هیچ سفری به اردن کامل نیست مگر اینکه حداقل دو روز را به گشت و گذار و بازدید از این شهر شگفت‌انگیز باستانی بگذرانید.

۴- تایر

شهر داستانی تایر، که زمانی در سراسر جهانِ شناخته‌شده بخاطر رنگ بنفش (که از حلزون‌های دریایی با نام صدف ارغوانی ساخته می‌شد) شهرت داشت، کنار دریای فوق العاده‌، ویرانه‌های عظیم رم را در خود جای داده است. تایر مقصد محبوب بیروتی‌ها است و گزینه‌های بسیار خوبی برای اقامت دارد. همچنین، بهترین و تمیزترین ساحل‌های لبنان در این شهر قرار دارد. حتی می‌توانید در کنار لاکپشت‌ها شنا کنید.

اکثر مردم این شهر را شیعیان تشکیل می‌دهند و شهری است که اکثر طرفداران سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، در آن زندگی می‌کنند و هچمنین محل استقرار نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد است. پایه‌گذاری این شهر به سال ۲۷۶۰ قبل از مسیح برمی‌گردد که بعد از آن مصری‌ها و پس از آنها شاه هیرامِ مشهور بر آن حکومت می‌کردند. بعدها این شهر به استعمار گروه‌های مختلفی از جمله آشوری‌ها، یونانی‌ها، رمی‌ها، عرب‌ها، عثمانی‌ها، و غیره درآمد و از قرن سیزده به بعد رو به افول رفت و علیرغم تلاش‌های فراوان هیچ وقت به روزهای اوج خود بازنگشت.

۵- پرسپولیس

پرسپولیس در روزهای اوج خود یکی از چهار شهر کلیدی در قلب امپراطوری عظیمی بود که از رود سند تا اتیوپی وسعت داشتاسم اصلی آن پارسه بود و تنها پس از حملۀ ارتش اسکندر مقدونی به این شهر، پرسپولیس – که هم به معنی شهر پارسه (شهر پارس) و هم به معنی نابودکنندۀ شهرها است – نام گرفت.

کمی باعث تعجب است که علی رغم عظمت و بزرگی این شهر، در اسناد خارجی که بر دیگر پایتخت‌های امپراطوری هخامنشیان از جمله بابل، اکتابان (همدان امروز) و شوش تمرکز دارند، به‌ندرت به نام آن اشاره‌ شده است. این موضوع برخی باستان‌شناسان را به این نتیجه رسانده است که کسانی سعی می‌کردند وجود شهر را از دنیای بیرون مخفی نگه دارند.

۶- وادی روم

وادی روم تمام انتظارات شما از یک صحرای تمام عیار را برآورده می‌کند: شدیدا گرم در تابستان و شدیداً سرد در زمستان. خشن و دم دمی مزاج است، و به آنهایی که به خطراتش بی‌توجه باشند کینه می‌توزد. وادی روم برای اکثر بازدیدکننده‌گانی که برای نصف روز یا یک روز کامل به آنجا سفر می‌کنند یکی از آسان‌ترین و ایمن‌ترین گشت و گذارها در صحرا را ارائه می‌دهد.

۷- لوکژر

لوکژ را اغلب بزرگترین موزۀ هوای آزاد جهان می‌خوانند. این توصیف کوتاه حق مطلب را در مورد این شهر شگفت‌آور ادا نمی‌کند. هیچ چیز را در جهان نمی‌توان با عظمت و مقیاس بناهای تاریخی که از شهر تبس به جا مانده‌اند، مقایسه کرد. فضای شهر به طرز نفس‌گیری زیبا است. معبدهای کارناک وکوژر و مقبره‌های ساحل غربی نیل در سطح شهر پخش شده‌اند. قدرت و ثروت تبس که به لحاظ باستانی افسانه‌ای است از پایان قرن هجده به‌تدریج موجب جذب  مسافران غربی  به خود شده است.

۸- مدیترانۀ شرقی

اینجا سهم ترکیه از خط ساحلی دریای مدیترانه است. تعداد انگشت‌شماری تفرجگاه ساحلی به سبک محلی دربین شهرهای بندرگاهی و صنعتی ترکیه جای گرفته است. ویرانه‌های فروپاشیده در دشت و دمن، خالی از گردشگر به چشم می خورد. در شهر‌های باستانی تارسوس و آنتاکیا، بخش‌های قدیمی فضای دلپذیر و رازآلودی به شهر می‌بخشد. مدیترانۀ شرقی برای کسانی که به آنجا سفر می‌کنند حیرت‌آور خواهد بود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی