سفر ریلی تهران-آنکارا به زودی کلید می خورد

16 اردیبهشت ، 1398
فرجام پرواز
0 کامنت

سفر تهران-آنکارا با قطار

خط ریلی تهران-آنکارا به زودی شروع به کار می کند و از ماه جولای برابر با تیر و مرداد آمادگی جابجایی مسافر خواهد داشت. بعد از ماه مبارک رمضان این موضوع کلید می خورد و احتمالا تا یک میلیون نفر امکان جابجایی وجود داشته باشد. برای بررسی جزئیات این موضوع پای صحبت های معاون وزیر راه و شهرسازی، مدیر عامل شرکت راه آهن کشوری و مدیر عامل راه ‌آهن ترکیه نشسته ایم.

سعید رسولی، مدیر عامل شرکت راه آهن کشوری، در مذاکره ای که با همتای ترک خود داشته خبر از آمادگی ایران برای آغاز به کار خط ریلی تهران-آنکارا و جابجایی مسافر از جولای امسال داده است.

آقای رسولی در اجلاس دو جانبه راه‌ آهن ترکیه و ایران که ۸ اردیبهشت با حضور مقامات دو کشور در ساختمان راه آهن برگزار شد چنین اظهاراتی داشت:«پیشنهاد می ‌کنیم در تهران جلسه ‌ای برای بررسی این موضوع تشکیل گردد. مشکل امنیت تردّد قطارهای مسافری ایران و ترکیه حل شده و قطار مسافری تهران – آنکارا پس از ماه رمضان شروع به کار می کند».

معاون وزیر راه و شهرسازی افزایش حجم جابجایی بار میان طرفین را از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بیان نموده و خاطر نشان کرد: « تمایل داریم شرایط به گونه‌ ای شود که حمل و نقل ریلی را از ۵۰۰ هزار نفر به ۱ میلیون نفر افزایش بدهیم ». وی همچنین افزود: « موضوع اتصال ریلی چشمه ثریا در ایران به منطقه کارس در ترکیه که محور ارزشمندی در توسعه مبادلات ریلی می باشد از موضوعات مذاکره با ترکیه است و در نظر داریم مذاکراتی برای راه اندازی این خط ریلی صورت بگیرد ».

رسولی به هیئت ترکیه ‌‌ای پیشنهاد داد که برای انجام مطالعات بیشتر و نهایی کردن بحث های کارشناسی ماه آینده در تهران نشستی مشترک برگزار کنند. آقای رسولی، مدیرعامل راه آهن کشور، به بحث یادداشت ۶ جانبه ایران، ترکیه، ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان و قزاقستان در راستای راه ‌اندازی قطارهای سی. آی. اس (CIS) اشاره کرده و افزوده است: «اتصال سیستم ‌های کامپیوتری میان ایران و ترکیه از دیگر موضوعاتی است که علاقه مندیم پس از ماه مبارک رمضان مذاکراتی در این رابطه صورت بگیرد».علی احسان اویگون، مدیر عامل راه ‌آهن ترکیه هم خاطر نشان کرد:این اجلاس، هشتمین دوره از مذاکرات ریلی میان ترکیه و ایران است. امیدوار هستیم تفاهم‌ هایی انجام شود که سرچشمه خیر برای هر دو کشور باشد او همچنین اضافه کرد: « ایران و ترکیه دو کشور همسایه هستند که در جغرافیا و شرایطی سخت به سر می برند. در این اوضاع باید تفاهم خوبی با هم برقرار سازند تا در این شرایط برای مردم ایران و ترکیه زندگی راحتی فراهم شود » .علی احسان اویگون در ادامه گفت: « راه آهن در توسعه اجتماعی کشورها صنعتی مهمی است و اگر نباشد توسعه شکل نمی گیرد. خوشبختانه در سال ‌های گذشته در ترکیه و ایران سرمایه ‌گذاری‌های خوبی در این بخش صورت گرفته است. وی خاطر نشان کرد: «اگر بتوانیم راه‌ آهن دو کشور را به هم نزدیک کنیم از نظر اقتصادی و اجتماعی همکاری‌های خوبی شکل خواهد گرفت «.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی