مراسم گلاب گیری در کاشان

12 اردیبهشت ، 1398
فرجام پرواز کیان
0 کامنت
تگ ها : کاشان

کاشت گل محمدی در ایران قدمتی دیرینه دارد و و مراسم گلاب گیری آیینی هزار ساله است. گلاب گیری سنتی کاشان، هر ساله تعداد زیادی گردشگر ایرانی و خارجی را به  سمت خود جذب می کند. زیبایی گلستان های کاشان و چیدن گل در طلوع صبح و استشمام بوی دل انگیز گل های محمدی پای گردشگران را در این فصل به گلستان های کاشان باز می کند و این امر سبب رونق گردشگری و درآمدزایی مردم این شهر نیز شده است. وقتی نام قمصر را می شنویم ناخودآگاه به یاد گلاب قمصر می افتیم. گلابی که از دیرباز زبانزد خاص و عام بوده و نام این شهر با آن عجین گشته است.

قمصر در فاصله ۳۰ کیلومتری از جنوب کاشان قرار دارد و پر از باغ گل است و امکان دیدن مراسم گلابگیری برای گردشگران در آن مهیاست، مردم قمصر، مردمی مهماندوست و خونگرم و با حوصله هستند و فرایند تولید گلاب را با صبر و حوصله برای گردشگران توضیح می دهند.

دو شهر قمصر و نیاسر از اواسط اردیبهشت به مدت دو تا سه هفته میزبان مهمانانی هستند که برای حضور در مراسم گلابگیری به این شهرها سفر می‎کنند. این دو شهر پر از باغ‎های گل‎‌محمدی و جویبارهای زلالی هستند که لطف دیدار از این شهر را برای کسانی که از کویر عبور کرده و به شهر رسیده‎اند دوچندان می‎کند.

بهترین زمان برای حضور در مراسم گلاب گیری قمصر ساعات اول صبح است یعنی زمانی که هنوز آفتاب کاملا گرم نشده است، گل هایی که در ساعات پیش از طلوع خورشید چیده می شوند تازه ترند و گلابی که از آنها تولید می شود نیز مرغوب تر است.

برای تهیه گلاب دیگ‌ها را روی اجاق‌ها قرار می‌دهند و حدود ۳۰ کیلوگرم گل را با حدود ۸۰ لیتر آب به آن اضافه می‌کنند البته ترکیب آنها به ظرفیت دیگ بستگی دارد. سپس درب آن را با سرپوش دیگ می‌بندند و روزنه های دیگ را می بندند تا از هدر رفتن بخار دیگ‌ها جلوگیری کنند. سپس شعله دیگ‌ها را روشن می‌کنند و فرایند گلابگیری آغاز می‌شود.

فرایند گلابگیری حدود ۴ ساعت طول می‌کشد و در پایان بهترین و با کیفیت‌ترین گلاب دنیا را به ارمغان‌ می‌آورد.هرچند در دنیا قمصر را بعنوان مهد مرغوب‎ترین گلاب می‎شناسند، اما گلاب ناب در روستاهای ون، سار، سده و وادقان که کمتر شناخته شده و توریستی هستند تهیه می‎شود. چون این روستاها در مناطقی کوهستانی‎تر نسبت به قمصر و نیاسر قرار دارند، گل‎ها دیرتر شکوفا می‎شوند و گلاب غلیظ تری در آنها تهیه می‎شود.علاوه بر گلاب سایر عرقیجات و کتیرای مرغوبی نیز در این روستاها بدست می‎آید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی