همه چیز درباره شهر کلمبو در سریلانکا

11 اردیبهشت ، 1398
فرجام پرواز
0 کامنت

شهر کلمبو در سریلانکا

کلمبو (Colombo) بزرگ ‌ترین شهر سریلانکا و در واقع پایتخت تجاری آنجاست. نام کلمبو برگرفته از واژه ای محلی و به معنی بندری از درختان پر برگ انبه است. هنوز هم این شهر، پر درخت و به یاد ماندنی است. شهری بسیار زیبا و شگفت انگیز با جنگل های بکر و انبوه استوایی، در کنار حیات وحشی بی نظیر.  کلمبو شهری شلوغ و پر جنب و جوش و مردمانی بسیار دوست داشتنی و بی آزار دارد. نمای کلی شهر، مدرن و امروزی است ولی در کنار بناها و آسمان خراش ها، دیدنی ها و مراکز تفریحی بسیاری دارد که باعث شده مهاجران و اروپایی های بسیاری آنجا ساکن شوند. شهر پر است از باغ وحش های کوچک و بزرگ و مجسمه های بودا. گاهی با جاهای کثیف و گدا هم روبرو خواهید شد ولی نه آنچنان که اذیتتان کند.تنوع قومی، طبیعی و فرهنگی، کلمبو را بسیار جذاب کرده است.سریلانکا جزیره‌ای در جنوب آسیاست. در شمال این کشور اقیانوس هند و جنوب آن کشور هند قرار دارد. نام قدیمی آن سیلان است و در کتاب های جغرافیایی مسلمانان به نام سَرَندیب نیز شناخته می شود.

پایتخت سیاسی سریلانکا، شهر «سری جایاواردنپورا کوته» و پایتخت تجاری‌ اش شهر کلمبو است. در کلمبو علاوه بر مردم بومی مهاجرینی را خواهید دید که از شرق آسیا به آنجا آمده اند. علاوه بر آن ها اروپاییان نیز در کلمبو بسیارند. اصولا اروپایی ها هر جای خوبی پیدا کنندسریع چمدانشان را می بندد و راهی می شوند. شاید علت این مهاجرت ها خلق و خوی خوب مردم سریلانکا باشد.مردم کلمبو بسیار بی آزارند. هرگز آنجا شاهد دعوا و سر و صدا نخواهید بود.این مردم تنها لبخند می زنند. اگر در خیابان تصادفی با ماشین رخ بدهد، کسی که خسارت دیده، نه تنها پیاده نمی شود و بد و بیراه نثار طرف مقابل نمی کند بلکه دستش را از شیشه بیرون آورده، عرض ادب کرده و لبخند نثار آن شخص می کند. انگار نه انگار اتفاق خاصی افتاده باشد. حال که متوجه وجود آرامش در کلمبو شدید بهتر است با خیال راحت سری به دیدنی هایش بزنید.

دیدنی های مرکز شهر(کلمبو فورت)

به بخش مرکزی کلمبو هنوز هم فورت می گویند. پورت در انگلیسی به معنی بندر است. منطقه فورت مرکز شهر و میان دریاچه برا در جنوب و بندر کلمبو در شمال واقع است. خوب است ابتدا به این بندر اشاره ای کنیم. بندر طبیعی کلمبو از گذشته های دور تاجرانی از کشورهای عربی، بریتانیا، هلند و پرتغال را برای تجارت به سمت خود می کشاند.

دریاچه برا هم از مقاصد مهم گردشگران و از علل اصلی سفر به کلمبوست. این دریاچه در وسط شهر کلمبو قرار دارد و اطراف آن مملو از ساختمان های بلند و تجاری است.

۱.دیدنی های دوره استعمار

فورت به قلب کلمبو مشهور شده و زمانی پر از پرتغالی بوده است. پرتغالی ها پس از فتح کلمبو برای خودشان قلعه ساختند. بعدها که هلندی ها آمدند در قلعه آن ها ساکن شدند و سرانجام روزی این ساختمان به بریتانیایی ها رسید ولی آن ها قلعه را نپسندیدند و تخریبش کردند. هنوز هم فورت قلب شهر است و بیشتر داد و ستدهای تجاری و امور مالی در اینجا انجام می شود. هتل های لوکس و بین المللی در این منطقه زیاد به چشم می خورد.

علاوه بر قلعه پرتغالی ها که به آن اشاره کردیم، در گذشته قلعه های بسیاری از دوره استعمار در این منطقه وجود داشت. این ساختمان ها اغلب این روزها تخریب شده یا ساختمان های جدید به جایشان ساخته شده است. در مرکز شهر بناهایی مثل خانه رئیس جمهور در عصر ویکتوریا، بنای کهن پارلمان و فروشگاه آجری مجلل قرن نوزدهم وجود دارد که همگی مربوط به همین دوره هاست. ساختمان نئوگوتیک پارلمان متعلق به دوره استعمار بریتانیاست. این محل از سال ۱۹۳۰م برای ۵۳ سال محلی برای قانونگذاری در کلمبو بود.

۲.پارک Galle Face Green

این پارک در نوار ساحلی کلمبو قرار دارد. مساحت آن حدود ۵ هکتار است. آن اوایل برای مسابقات فوتبال، سوارکاری، تنیس و راگبی به کار می رفت اما این روزها صرفا به پارکی تفریحی تبدیل شده است. از این پارک می توانید نمایی زیبا از اقیانوس هند را به همراه طلوع و غروب خورشید به نظاره بنشینید. در کنار پارک، هتل های زیادی نیز به صف شده اند.

۳.پارک Viharamahadevi

این پارک عمومی، در مرکز کلمبو و کنار موزه ملی سریلانکا، از مناطق بکر و دیدنی شهر است که در معرض دید عموم مردم قرار گرفته است.  پارک ویهاراما که سابقا به پارک ویکتوریا مشهور بوده، بزرگترین و کهن ترین پارک کلمبو به شمار می رود. هنگامی که سریلانکا مستعمره انگلستان بود، پارک به نام ملکه ویکتوریا شناخته می شد. اینجا مجسمه ای بزرگ از بودا و یک باغ وحش کوچک انتظارتان را می کشد.

۴.خیابان ها

جاده های مرکز شهر باریک و در عین حال دوطرفه است. از وسایل نقلیه سنتی ولی جذاب در کلمبو سه چرخه هایی است که توک‌توک نام دارد. این سه چرخه ها جزو همان بخش سنتی هستند.

که در میان نمای مدرن شهر جولان می دهند. سه چرخه ها نزد توریست ها طرفداران زیادی دارد. هم ارزان تر است هم راحت تر از ترافیک فرار می کند.

بازار پِتا و دیدنی های اطرافش(Pettah)

بازار پِتا در سمت شرقی فورت است. بازاری شلوغ پلوغ و رنگارنگ از جنس بازار های هندی. همه چیز برای خرید در این بازار پیدا می شود. پارچه های متعدد، ادویه های جورواجور، عتیقه، طلا و نقره، میوه، سبزیجات، لباس، کفش، وسایل الکتریکی، خلاصه همه چیز. خیلی از اقلام رنگارنگش را بدون اینکه نیاز داشته باشی دوست داری بخری.

دوست داری این همه رنگ و شادی از آنِ تو باشد. آن را به شهرت بیاوری و آرامش و نشاط کلمبو را به مردم خودت نیز هدیه کنیآن هایی که مردم این شهر را بشناسند می دانند که می توانند تخفیف های خوبی در بازار بگیرند.

۱.خیابان دریا

در کلمبو کوچه ها و خیابان های پرپیچ و خم فراوان است.از بهترین خیابان ها برای دور زدن و در عین حال خرید کردن، خیابانی به نام دریا است.

خیابان دریا در شمال شرقی بازار پتا واقع است و پر از طلا فروشی است. چند مکان مقدس نیز در آن جا وجود دارد.

۲.موزه هلندی ها

موزه هلندی ها نیز در نزدیکی پتا قرار دارد. این موزه متعلق به سده ۱۷ م یعنی زمانی است که هلندی ها کلمبو را به دست داشته اند. در این موزه مجموعه مبلمان دوره هلندی، سکه ها، سفال ها، اسلحه ها و دیگر اقلام به یادگار مانده از آن زمان به نمایش گذاشته می شود. اطراف موزه هم پر از بازارهای قدیمی است. از موزه هلندی ها هر روز به جز جمعه ها از صبح تا عصر می توانید دیدن کنید.

۳.معبد ماهاراجه Kelani Raja Maha Viharaya

معبد ماهاراجه متعلق به بوداییان است و در ۷ کیلومتری کلمبو قرار دارد. بودایی ها بر این باورند که خدایان بودا این مکان را تقدیس کرده اند در آنجا مجسمه هایی از بودا و نقاشی هایی از هنرمندی محلی جلب توجه می کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی