طولانی ترین پل دریایی جهان در هنگ کنگ

04 اردیبهشت ، 1398
فرجام پرواز کیان
0 کامنت

طولانی ترین پل دریایی جهان در هنگ کنگ

هنگ‌کنگ، شهر آسمان خراش ها، و از ثروتمندترین های جهان به تازگی بر افتخارات خود افزوده است تا یکی دیگر از برترین های جهان را از آنِ خود کندطولانی ترین پل دریایی جهان که شهر ژوهای (Zhuhai) را به ماکائو و هنگ کنگ وصل می کند، حمل و نقل را برای گردشگران تسهیل کرده و توریست های بیشتری را به این کشور که سالانه ۳۰ میلیون بازدیدکننده دارد می کشاند. زیرساخت‌ های جدید نقش مهمی در توسعه و رونق گردشگی دارند و هنگ کنگ این موضوع را به خوبی درک کرده است. همین عوامل سبب شده که هنگ‌ کنگ به عنوان توریستی‌ ترین‌ شهر جهان شناخته شود.

طولانی ترین پل دریایی جهان از شهر ژوهای در چین آغاز می شود و با گذر از ماکائو به منطقه لاناتایو در شهر هنگ کنگ می رسد. هنگ کنگ و ماکائو از مناطق تقسیماتی ویژه در جمهوری خلق چین به شمار می روند. هنگ کنگ که به صورت خودمختار اداره می شود از قطب های اقتصادی و سرمایه داری جهان است. سالانه ۳۰ میلیون گردشگر از این شهر دیدن می ‌کنند که این رقم ۲ برابر توریست های شهر پاریس است.

این پروژه که از سال ۲۰۰۹ کلید خورده بود آبان ماه همین امسال با حضور سران هنگ کنگ و ماکائو افتتاح شد و خودروها تردد خود را در آن آغاز کردند. این پل ۵۵ کیلومتر برابر با ۳۴ مایل طول دارد و با پیشرفته ترین امکانات روز سازه بندی شده است. به ادعای مهندسان پروژه این سازه در برابر شدیدترین طوفان ها هم مقاوم خواهد بود. بخش هایی از آن از روی رودخانه خروشان می گذرد.

طولانی ترین پل دریایی

پل جدید «هنگ‌کنگ-جوهای-ماکائو» طولانی ترین پل دریایی در سراسر جهان است که هنگ‌ کنگ، جوهای و ماکائو را به هم متصل می‌کند. با فولادی که در ساخت این پل به کار رفته است می توان ۶۰ برج ایفل ساخت. این پل ۵۵ کیلومتری دریایی در کنار یک جزیره مصنوعی ساخته شده و دارای یک تونل ۷ کیلومتری برای عبور کشتی است.

کوتاه کردن مسیر

پیش از ساخته شدن این پل کسانی که می‌ خواستند بین این سه شهر تردد کنند باید بیش از ۲۰۰ کیلومتر را طی می کردند که به دلیل ترافیک زیاد معمولا تا ۴ ساعت طول می کشید ولی هم اکنون می توانند این مسیر را تنها با ۶۵ کیلومتر و بدون ترافیک بروند. پیش بینی شده که این پل ۱۲۰ سال عمر داشته باشد و در برابر زلزله‌‌ های مخرب و طوفان های شدید مقاوم باشد.

این پل علاوه بر بهبود تعاملات تجاری و مالی از نظر فرهنگی و گردشگری نیز ارتباطات خوبی بین این سه شهر به وجود می آورد. بین سه شهر خواهد شد.

راه آهن سریع السیر چین

این پروژه دومین زیر ساخت مهمی است که هنگ کنگ را به چین وصل می کند و در واقع بخشی از طرح بزرگ چین برای ایجاد منطقه اقتصادی گسترده تر در سواحل به شمار می رود پیش از این، کشور چین طولانی ترین پل جهان را ساخته بود که خط آهنی سریع السیر در آن جریان داشت. ایستگاه راه آهن در هنگ ‌کنگ و پل جدید هنگ ‌کنگ- جوهای- ماکائو زندگی میلیون ها نفر را در هنگ کنگ و به ویژه در دلتای رودخانه‌ متحول کرده است. این منطقه جزو پر جمعیت ترین و پر ازدحام ترین مناطق حمل و نقل در سراسر جهان بوده است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی