مرمتگران ایتالیایی در تخت جمشید

03 اردیبهشت ، 1398
فرجام پرواز
0 کامنت
تگ ها : ایران

مرمتگران ایتالیایی در تخت جمشید

خوشبختانه تا کنون پروژه های متعددی برای مرمت تخت جمشید و پاسارگاد راه اندازی شده است. به تازگی در بعضی از کارگاه های مرمت آثار باستانی این مجموعه متخصصان و مرمتگران ایتالیایی به کار گرفته شده اند. در قرارداد چند ماهه ای که به همین منظور منعقد شده بخش‌ هایی از پلکان جنوبی تچر و کاخ شورا مرمت خواهند شد.

به گزارش ایرنا، مدیریت مجموعه میراث جهانی تخت جمشید حمید فدایی، اعلام کرده است:

بر اساس تفاهم نامه میان پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه میراث فرهنگی و پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با مرمت گران بدون مرز ایتالیا ۷ اردیبهشت چندین مرمت گر ایتالیایی به قصد مرمت بخش هایی از تخت جمشید به ایران آمدند.

فدایی اشاره کرد این مرمت گران قرار است بخش‌ هایی از پلکان جنوبی تچر و کاخ شورا را در این نیم فصل مرمت کننداین متخصصان ایتالیایی تا ۱۷خرداد در ایران حضور دارند و عملیات مرمت را در این دوره زمانی به اتمام می رسانند.

همان طور که می دانید تخت جمشید که به نام های پرسپولیس و پارسه نیز شناخته می شود در نزدیکی شهر شیراز واقع است. سازه های درون آن از مهمترین مجموعه های باستانی ایران است و قدمتش به بیشتر از ۲ هزار سال می رسد. این مجموعه ی باستانی مدت ها پایتخت تشریفاتی پادشاهان ایران در زمان امپراتوری هخامنشی بوده است. در دوره پادشاهی داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده و به مدت حدود ۲۰۰ سال از شکوه بی نظیری برخوردار بوده است.

در نخستین روز سال نو گروه ‌های زیادی از کشورهای گوناگون به نمایندگی از ساتراپی ‌ها یا استانداری ‌ها با هدایای متنوع در تخت جمشید گرد هم می آمدند و هدایای خود را به شاه پیشکش می‌ کردند. امروزه بقایای دوره پادشاهان هنوز به چشم می خورد. در دوره هخامنشی، تخت جمشید میزبان نماینده هایی بود که با پیشکش های متنوع به دیدار شاه می آمدند و پیشکش های خود را به وی تقدیم می کردند. نام این اثر ارزشمند در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و مورد توجه جهانیان قرار گرفته است. امسال تمرکز مجموعه تخت جمشید و پاسارگاد بر اجرای طرح‌ های حفاظت و مرمتی در  این پایگاه های جهانی است به طوری که در تخت جمشید ۴ کارگاه حفاظت و مرمت راه‌ اندازی شده است.

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی