ویزای روسیه

19 فروردین ، 1398
فرجام پرواز
0 کامنت

ویزای روسیه

روسیه پهناورترین کشور جهان می‌باشد و هرساله تعداد گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. ایرانیان برای سفر به روسیه نیاز به اخذ ویزای این کشور دارند. ویزای روسیه در چند نوع صادر می‌شود. همچنین از آنجایی که برای دریافت ویزای روسیه، نیازی به حضور متقاضی نیست، افراد می‌توانند این امر را با پرداخت هزینه‌ای بیشتر به آژانس‌های مسافرتی بسپارند تا احتمال قبولی آنها در اخذ ویزا، بالاتر برود. اگر برای سفر به روسیه، دعوتنامه ندارید، شانس شما برای قبولی، بسیار پائین است و از آنجاییکه هنگام ورود به روسیه ممکن است از متقاضیان تأییدیه آژانس مسافرتی درخواست شود، توصیه می‌شود حدالامکان با یک آژانس مسافرتی که با روسیه دراتباط است برای دریافت ویزای این کشور اقدام نمائید.

انوع ویزای روسیه

برای دریافت ویزای تجاری روسیه بصورت سینگل یا مولتی، باید از طریق آژانس‎‌های مسافرتی اقدام نمائید؛ زیرا این روند شامل مراحل سخت و بسیار حساسی است و یک اشتباه کوچک در مدارک می‌تواند باعث عدم موافقت با ویزای روسیه شما شود. بنابراین بهتر است پیش از هرگونه تصمیم‌گیری، ابتدا از یک دفتر مسافرتی، مشاوره بگیرید. همچنین ویزای روسیه تنها درصورت اقدام توسط آژانس‌های مسافرتی که با دفاتر توریستی روسیه قرارداد دارند، صادر می‌شود.

بصورت کلی پنج نوع ویزای روسیه وجود دارد.

ویزای توریستی روسیه

این نوع از ویزای روسیه تنها به صورت‌های چهارده روزه و یک ماهه به مسافران تعلق می‌گیرد. ویزای توریستی چهارده روزه طبق مدت زمان رزرو هتل متقاضی صادر شده و درصورتیکه تاریخ رفت و برگشت شما کمتر از 14 روز باشد، اعتبار ویزا نیز تا همان تاریخ خواهد بود. برای دریافت ویزای توریستی روسیه با مدت اعتبار یک ماه، باید حداقل تا یک سوم مدت اقامت، (حدود 20  روز) یک هتل در این کشور رزرو کرده باشید. 

ویزای شخصی روسیه

 برای دریافت این نوع از ویزای روسیه، باید شخصی از روسیه که اقامت این کشور را دارد برای شما یک دعوت‌نامه ارسال نماید. این ویزا معمولاً بصورت دبل بوده و تا حداکثر دوبار می‌توانید از روسیه خارج و به آن وارد شوید. ویزای شخصی روسیه از داخل این کشور قابل تمدید نبوده و برای تمدید دوباره باید از کشور مبدأ اقدام نمائید.

ویزای تجاری روسیه

این ویزا به سه صورت یک ماهه، سه ماهه و دوزاده ماهه برای مسافران صادر می‌شود. درنظر داشته باشید که ویزای یک ماهه بصورت سینگل، ویزای سه ماهه بصورت دبل و ویزای دوازده ماهه بصورت مولتی خواهد بود (تعداد دفعات نامحدود اجازه خروج و ورود به کشور را دارید). برای اخذ این نوع از ویزای روسیه نیز باید دارای یک دعوت‌نامه از طرف یک شرکت تجاری معتبر در روسیه باشید.

ویزای تحصیلی روسیه

مدت اعتبار این ویزا بر اساس طول دوره‌ی تحصیلی شما درنظر گرفته می‌شود. ویزای روسیه از نوع تحصیل بصورت مولتی بوده و با داشتن این ویزا می‌توانید به دفعات از کشور خارج و به آن وارد شوید. یکی از شروط اصلی دریافت ویزای تحصیلی روسیه، قبولی در دانشگاه موردنظر و داشتن یک دعوتنامه برای تحصیل در روسیه است. 

ویزای کاری روسیه؛ این ویزا در بازه زمانی یک تا سه سال صادر شده و به مدت زمان کار شما در روسیه بستگی دارد. اگر قصد استفاده ویزای روسیه از نوع کار هستید، باید از طرف یکی از شرکت‌ها یا کارآفرینان معتبر روسیه دعوت‌نامه دریافت نمائید. پس از ارائه دعوت‌نامه، کارهای لازم برای صدور ویزای کاری مولتی شما، صورت می‌گیرد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی روسیه

برای  دریافت ویزای روسیه از نوع توریستی، اول از همه به یک پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار و 3 برگه خالی نیاز دارید. بهتر است از صفحات پاسپورت، کپی تهیه کنید. در ادامه باید مدارک زیر را هنگام درخواست برای ویزای توریستی روسیه همراه داشته باشید:

  • کارت ملی و شناسنامه همراه با کپی
  • دو قطعه عکس سه در چهار و شش در چهار تمام رخ و با زمینه سفید
  • بلیط رفت و برگشت به روسیه
  • رزرو قطعی شده هتل یا محل اقامت
  • همراه داشتن هزینه تایید مدارک و صدور ویزا

همانطور که گفته شد برای دریافت سایر ویزاهای روسیه مانند ویزای شخصی یا تجاری، باید از شخص یا موسسه موردنظر یک دعوت‌نامه داشته باشید. همچنین تمام این مدارک هنگام ارائه به سفارت باید به زبان روسی توسط دارالترجمه‌های رسمی، ترجمه شده باشند و ممکن است ترجمه انگلیسی از شما قبول نشود.

هزینه ویزای توریستی روسیه

شرح هزینه ویزای روسیه از نوع توریستی به صورت زیر است. توجه داشته باشید درصورت فوری بودن درخواست شما، این هزینه‌ها دوبرابر می‌شوند.

  • ویزای توریستی روسیه – یک بار ورود: 70 دلار
  • ویزای توریستی روسیه – دوبار ورود: 112 دلار
  • ویزای توریستی روسیه – چند بار ورود: 120 دلار 

نکات لازم درمورد ویزای روسیه

توجه داشته باشید که داشتن ویزای روسیه به معنای ورود قطعی شما به این کشور نبوده و پس از ورود به این کشور، ممکن است مورد سوال قرار بگیرید. سعی کنید در این مرحله صداقت را رعایت نموده و به سوالات مرزبان بطور دقیق پاسخ دهید تا بی‌دلیل به شما مشکوک نشوند. درمورد هدف خود از سفر به روسیه دروغ نگویید؛ اگه قصد بازدید و گردشگری در روسیه را دارید، حتماً این را بیان نموده و از گفتن دلایلی مانند بازدید بستگان و غیره، دوری کنید.

ورود به روسیه باید حتما از پایتخت این کشور، یعنی شهر مسکو صورت بگیرد. بعد از ورود به این کشور، نمی‌توانید ویزای روسیه را تغییر دهید و برای این موضوع باید روسیه را ترک نموده و درخواست خود را تکرار نمائید. همچنین تاریخ اعتبار ویزای روسیه قابل تغییر نیست، پس هنگام رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما دقت لازم را داشته باشید. بلیط هواپیما باید به بصورت رفت و برگشت باشد و درصورت یک طرفه بودن، ممکن است با پرواز بعدی شما را به ایران بازگردانند.

لازم به ذکر است که برای دریافت ویزی تجاری یک ساله روسیه، علاوه بر مدارک ذکر شده، باید آزمایش ایدز نیز داشته باشید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی