ویزای ترانزیت

26 اسفند ، 1397
فرجام پرواز
0 کامنت
تگ ها :

درباره ویزای ترانزیت چه می دانید؟

ويزاى ترانزيت نوعى ويزاى غيرمهاجرتى كوتاه مدت است كه به مسافران اجازه مى دهد تا در فرودگاه ها يا شهرهاى ميانى به مدتى محدود براى تعويض هواپيما و… توقف كرده و از آنجا به مقصد اصلى خود پرواز كنند. در واقع، دارندگان اين ويزا مى توانند از كشور ميانی به منظور رسيدن به مقصد اصلى عبور كنند. به طور مثال مسافری که قصد دارد از تهران به تورنتو سفر کند ممکن است یک یا دو توقف به مدت تقریبا ۲۴ ساعت در شهرهای پکن و گوانگجو داشته باشد.

دلیل استفاده از ویزای ترانزیت چیست؟

ویزای ترانزیت یکی از سختگیرانه ترین انواع ویزا به شمار می رود. در واقع اين نوع ويزا از طرف كشورهاى توسعه يافته به منظور جلوگيرى از تقاضاى پناهندگى شهروندان كشورهايى كه بالاترين احتمال برای پناهندگى را دارند، تنظيم شده است. به عبارت ساده تر هدف اصلی این ویزا مقابله با پناهندگی است.

ویزای ترانزیت چند نوع است؟

شما باید بر اساس نوع هدفتان از سفر، قبل از ارائه ی درخواست برای ویزا به نتیجه برسید که چه مدلی از ویزا مد نظرتان است. این ویزا دو نوع است: در نوع اول مسافر فقط داخل فرودگاه پس از انتظار چند ساعته در سالن ترانزيت، هواپيما را تعويض مى كند و با پروازی دیگر به مسير خود ادامه مى دهد. در اين حالت مسافر امکان خروج از فرودگاه را ندارد. اين نوع ويزا، ترانزيت فرودگاهى یا ويزاى «صفربار ورود» نامیده می شود و در رده بندى ويزاهاى شينگن به ويزاى A موسوم است. در نوع دوم مسافر می تواند فرودگاه را ترک کند و خود را به فرودگاهى ديگر در همان شهر يا شهر ديگرى در آن كشور برساند. اين نوع ويزاى ترانزيت در ويزاهاى شينگن ويزاى نوع B ناميده مى شود. ويزاى ترانزيت بر اساس دفعات ورود و خروج ممكن است به صورت يك بار، دوبار يا چند بار ورود صادر شود.

ویزای ترانزیت برای کدام کشورها ضروری است؟

اتباع برخی از کشورها از جمله ایران برای حضور در منطقه ترانزیت بین ‌المللی فرودگاه ‌های خارجی ملزم به دریافت این نوع ویزا می باشند.


چه کسانی مشمول دریافت ویزای ترانزیت هستند؟

اين ويزا اغلب توسط خدمه ناوگان حمل ونقل (هواپيما، كشتى و،…) رانندگان، خدمه قايق هاى ماهيگيرى، مسافرانى كه پرواز هايشان داراى توقف است و افرادی که شامل این نوع ویزا می شوند تا بدون ممانعت به کارها و فعالیت های قانونی و تعریف شده خود ادامه دهند تعلق می گیرد.

اعتبار ویزای ترانزیت چقدر است؟

اعتبار ويزاى ترانزيت محدود است (از چند ساعت تا ۱۰روز). البته در نهایت طول مسیری که مسافر در پیش رو دارد مدت زمان اعتبار یک ویزای ترانزیت را مشخص می کند.


هزینه ویزای ترانزیت چقدر است؟

هزینه ویزای ترانزیت هر کشور توسط وزارت خارجه آن کشور تعیین می شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی