چگونه برای سفر دور دنیا آماده شویم؟

26 اسفند ، 1397
فرجام پرواز
0 کامنت

چگونه برای سفر دور دنیا آماده شویم؟

سفر دور دنیا حالا جزو آرزوهای محال نیست!  البته اینکه چگونه این سفر  را آغاز کنیم و برای آن چگونه برنامه‌ریزی کنیم کار چندان آسانی نیست به‌خصوص اگر قرار باشد سفری را با هزینه کم مدیریت کنیم یا یک مسافرت خانوادگی را تجربه کنیم. قبل از شروع سفر دور دنیا یا هر گونه برنامه ­ریزی برای آن، عوامل بسیاری وجود دارد که باید مورد ارزیابی قرار بگیرد. در واقع قبل از اینکه هزینه‌های سفر خود را در نظر بگیریم و خانه را ترک کنیم باید فاکتورهای متعددی را از خاطر بگذرانیم.

۱- آمادگی های پیش از سفر:

قبل از بستن چمدان و ارائه مدارکی مثل پاسپورت و ویزا  باید حساب کنید که چقدر زمان دارید و به چه‌مقدار زمان نیاز دارید. برای شروع بهتر است اول:

مدارک مورد نیازتان را آماده کنید

برای خروج از کشور باید قبل از هرچیز گذرنامه خود را مهیا کنید و اگر نیاز به دریافت ویزا دارید باید اطلاعات لازم در خصوص نحوه دریافت آن و اقدامات بعدی را کسب کنید. اگر گذرنامه ندارید در اولین فرصت برای دریافت آن اقدام کنید و اگر قبلا این کار را انجام داد‌ه‌اید سعی کنید پاسپورت شما حداقل شش‌ماه اعتبار داشته باشد چرا که برای ورود به بعضی از کشورها پاسپورت شما باید حداقل شش‌ماه معتبر باشد. سعی کنید بازه زمانی صدور پاسپورت و ویزا را در نظر داشته باشید و زمان خود را مدیریت کنید. برای دریافت ویزا نیز شرایط دریافت آن را ارزیابی کنید و با ارائه مدارک معتبر و در نظر داشتن برنامه زمانی خود برای آن اقدام کنید. برای اطلاع از شرایط دریافت ویزای هر کشور می­توانید از وب‌سایت سفارت یا کنسولگری کشور مربوطه کسب اطلاع کنید.

مرخصی‌تان را برای زمان سفر ذخیره کنید

اگر در شرکتی کار می‌کنید که این امکان را به شما می‌دهد تا روزهای تعطیلتان را ذخیره کنید، حتما از این فرصت استفاده کنید و در طول سال سعی کنید روزهای تعطیل خود را در شرکت و مشغول به‌کار بگذرانید و مرخصی‌تان را برای مسافرت ذخیره کنید تا حین سفر مجبور به انجام وظایف کاری  خود نباشید.

شغلی در سفر  برای خود دست و پا کنید

حتی اگر به خاطر مسافرت به دور دنیا مجبور شدید کارتان را ترک کنید باز هم راه‌هایی برای کسب درآمد وجود دارد. می‌توانید قبل از سفر برای خودتان کاری دست و پا کنید. ترجمه، وبلاگ‌نویسی، خبرنویسی، برنامه ­نویسی، طراحی، عکاسی و بسیاری مشاغل دیگر وجود دارد که درآمد آن اگرچه اندک اما به هزینه‌های سفرتان کمک می‌کند. راه‌هایی برای اقامت ارزان هم وجود دارد. اقامتگاه‌های بومگردی، زندگی در مزارع ارگانیک و بسیاری جاهای دیگری هست که هم می‌توانید برای خودتان اقامتگاهی پیدا کنید و هم می‌توانید زندگی و تعامل با جوامع محلی را تجربه کنید.

انتخاب کارت اعتباری مناسب

انتخاب بهترین کارت‌های اعتباری که در مقصد خود هم بتوانید از آن استفاده کنید، بخش زیادی از مشکلات شما را حل می‌کند. به‌علاوه نیاز به همراه داشتن پول نقد زیادی نخواهید داشت و حمل و نقل آن هم آسان است.

۲- همه چیز را از قبل رزرو کنید:

بعد از همه آمادگی‌های اولیه نوبت آن است که رزرو را شروع کنید. حالا وقت آن رسیده که بلیط هواپیما، کشتی، قطار، اتوبوس یا هتل مورد نظرتان را از پیش تهیه کنید. می‌توانید به یکی از دفاتر مسافرتی مراجعه کنید و یک بلیط دور دنیا یعنی برای تاریخ‌های مشخص و به مقصدهای متفاوت از قبل رزرو کنید. برنامه سفرتان را روی کاغذ بیاورید و زمان توقف خود را در هر مقصدی در نظر داشته باشید. وقتی که بلیطتان را از قبل و برای همه مقصدها و کشورهای مورد بازدیدتان رزرو می‌کنید حتی امکان استفاده از تخفیف نیز برایتان وجود خواهد داشت.  فقط به خاطر داشته باشید که  از دست دادن یک پرواز می‌تواند به از دست دادن بقیه پروازها منجر شود.

برای سفرهای دریایی هم درست به همین صورت است. بهتر است برنامه سفر خود و مقاصد متعددی که قصد بازدید از آن را دارید به روی کاغذ بیاورید و از قبل وسیله نقلیه خود (هواپیما، قطار، کشتی) را رزرو کنید.

۳- پرهیز از هزینه‌های پنهان و هزینه‌های ارتباطات:

وقتی که سفر خود به دور دنیا را آغاز می­کنید راه‌های بسیاری وجود دارد که از هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید و سفر به صرفه‌ای را تجربه کنید: بیایید با هم نگاهی به این روش‌ها بیندازیم.

استفاده از گذرنامه‌های شهری

بعضی شهرهای دنیا گذرنامه‌های شهری (City PASS) اعطا می‌کنند که استفاده از آن‌ها می­تواند در کاهش هزینه‌های سفر موثر باشد. با این گذرنامه‌ها می‌توانید از جاذبه‌های شهری در بعضی کشورها با پرداخت هزینه کمتری بازدید کنید. درباره مقصد خود به اندازه کافی پرس‌وجو کنید و روش‌های بازدید ارزان از جاذبه‌های شهری را فرا بگیرید.

اجتناب از هزینه‌های پنهانی هتل‌ها

قبل از ورود به اتاقتان از متصدی هتل درباره خدماتی که شامل پرداخت هزینه مازاد می‌شود پرس‌وجو کنید. خدمات اضافی اتاق، استخر و لاندری، شارژ یخچال و هر هزینه دیگری که در سفرتان منظور نکرده بودید.  از این هزینه‌ها پرهیز کنید و در سفرتان صرفه‌جویی کنید.

ارتباطات رایگان

برقراری ارتباط با اعضاء خانواده و دوستان در سفر بسیار ضروری است.اما استفاده از تلفن شامل هزینه‌های رومینگ و تماس بین‌المللی می‌شود بهتر است در محل‌هایی که استفاده از اینترنت رایگان است از اسکایپ، واتس‌اپ و وایبر برای برقراری تماس استفاده کنید. البته می‌توانید یک سیم‌کارت محلی تهیه کنید وبه کمک آن با خانواده و دوستان خود تماس برقرار کنید.

در انتخاب رستوران عاقل باشید

در حالی‌که غذا خوردن در نقاط مختلف دنیا یکی از بهترین بخش‌های سفر است اما رفتن به رستوران برای هر وعده غذایی می‌تواند برای شما گران تمام شود. برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها بهتر است از رستوران‌هایی که دورتر از جاذبه‌های گردشگری قرار دارند استفاده کنید. اغلب رستوران‌هایی که در نزدیکی جاذبه‌های گردشگری قرار دارند علی‌رغم کیفیت پایین گران‌قیمت هستند. توصیه می‌شود ناهار را به عنوان وعده غذایی اصلی در نظر بگیرید و برای شام و صبحانه غذای مختصری انتخاب کنید.


از امکانات رایگان هتل ها و پروازها استفاده کنید

بعضی خطوط هوایی و هتل‌ها مزایا و خدمات رایگانیدر اختیار گردشگران قرار می­دهند که می­توانید از آن استفاده کنید. بعضی هتل‌ها استخر رایگان، عصرانه رایگان، عکاسی و بعضی ایرلاین‌ها نوشیدنی رایگان سرو می‌کنند. می‌توانید درباره آن‌ها بپرسید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی