ویزای شنگن

23 اسفند ، 1397
فرجام پرواز
0 کامنت
تگ ها :

حوزه شینگن

شینگن در اصطلاح به منطقه‌ای در اروپا اطلاق می‌شود که 26 کشور حاضر در آن نیاز به پاسپورت و باقی محدودیت‌های مرزی برای تردد اتباع خود را حذف کرده و از منظر گردشگری و یا تردد به منزله کشوری واحد به شمار می‌آیند. کشورهای عضو منطقه شینگن هراندازه در قبال اتباع خود و عبور مرور مرزی آن‌ها سهل گیرند، در قبال اتباع کشورهایی که برای ورود به این حوزه نیاز به ویزا دارند، سخت‌گیر خواهند بود. 

فهرست کشورهایی که برای ورود به منطقه شینگن نیاز به ویزا دارد را در اینجا ببینید.

البته منطقه شینگن اصطلاحی رایج در ایران است و درواقع باید از آن با لفظ منطقه شنگن نام برد. کشورهای اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن‌اشتاین 26 کشور عضو پیمان شینگن محسوب می‌شوند.

این منطقه که در وب سایت رسمی ویزای شینگن از آن با عناوینی همچون بزرگ‌ترین منطقه بدون نیاز به پاسپورت جهاننیز یادشده است، در سال 1985 پس از پیمانی با همین نام (در کشور لوکزامبورگ) بین 22 کشور عضو اتحادیه اروپا و 4 کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) شکل گرفت و محدوده‌ای به مساحت 000/300/4 کیلومترمربع و جمعیتی 420 میلیون نفری را در برمی‌گیرد.

 ویزای شینگن چیست؟

برای ورود به منطقه شنگن نیاز به ویزای شینگن (Schengen Visa) دارید. ویزای شینگن ورود به 26 کشور عضو این پیمان را جواز می‌دهد و دارنده این ویزا خواهد توانست برای مدت‌ زمان و شرایطی مشخص به هریک از کشورهای عضو پیمان شینگن سفر کنند. ماهیت و هدف از سفر متقاضی تعیین‌کننده نوع و مدت زمان ویزای شینگن خواهد بود. به بیان دیگر اینکه هدف از سفر شما شرکت در توری گردشگری است یا انجام فعالیتی تجاری و یا صرفاً توقف چندساعته در یکی از کشورهای عضو، نوع ویزای شینگن و مدت اعتبار آن را تعیین خواهد کرد.

ویزای شینگن می‌تواند توسط هر یک از کشورهای عضو این پیمان صادر شود و به رعایت برخی قوانین، دارنده آن می‌تواند در مدت زمان اعتبار ویزا بدون مشکل در هر یک از کشورهای منطقه شینگن تردد نماید.

انواع ویزای شینگن

بسته به هدف و ماهیت سفر، نوع ویزای شینگن متقاضی تعیین می‌گردد. نوع ویزا شینگن از طرفی مدت اعتبار ویزای شینگن را تعیین خواهد کرد. بنابراین انواع ویزای شینگن تعیین‌کننده نحوه و شرایط ورود شما به یک یا چند کشور حوزه شینگن خواهد بود. ویزای شینگن به 3 دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • ویزای اتحادیه شینگن یا Uniform Schengen Visa (USV)
 • ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا Limited territorial validity visa (LTV)
 • ویزای ملی یا National Visa

ویزای اتحادیه شینگن

ویزای اتحادیه شینگن درواقع همان ویزای گردشگری اروپا است. دارنده این ویزا اجازه دارد هر ۶ ماه یک‌بار به مدت حداکثر ۹۰ روز به کشورهای عضو اتحادیه شینگن سفر کرده و در آن اقامت داشته باشد.  

بر اساس هدف متقاضی از سفر به هر یک از کشورهای عضو پیمان، ویزای اتحادیه شینگن به 3 دسته ویزای A, B, C  تقسیم می‌شوند که طبعاً یکی از آن‌ها به متقاضی تعلق می‌گیرد.

ویزای شینگن نوع A

ویزای شینگن نوع A نوعی ویزای ترانزیت فرودگاهیاست که تنها به فرد اجازه می‌دهد تا در یکی از فرودگاه‌های حوزه شينگن پرواز خود را تعویض و به کشوری خارج از حوزه شینگن سفر کنید. این ویزا تنها برای استفاده از 

 فرودگاه‌های محدوده شینگن معتبر است و فرد اجازه خروج از فرودگاه را نخواهد داشت.

ویزای شینگن نوع B

ویزای شینگن نوع B نیز نوعی ویزای ترانزیتی است که الصاق آن به پاسپورت، به فرد اجازه خواهد داد تا ظرف حداکثر ۵ روز از خاک کشوری در منطقه شینگن عبور کنید.

ویزای شینگن نوع C

ویزای شینگن نوع C درواقع ویزای کوتاه‌مدت برای سفر به حوزه شینگن است و فرد مجاز است در طول زمانی که هنگام دریافت این نوع ویزا مشخص می‌شود، در کشورهای عضو اتحادیه شینگن اقامت داشته باشد. ویزای شینگن نوع C  خود بسته به اهداف سفر و شرایط متقاضی به 3 دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • ویزای سینگل شینگن یا ویزای یک‌بار ورود
 • ویزای دوبار ورود شینگن
 • ویزای مولتیپل شینگن یا ویزای چند بار ورود

ویزای سینگل شینگن یا ویزای یک‌بار ورود

ویزای سینگل شینگن (Single-entry) تنها برای یک‌بار ورود به یکی از کشورهای حوزه شینگناعتبار دارد و به‌محض خروج از کشوری که با ویزای سینگل شینگن وارد آن شده باشید، اعتبار ویزای فرد فارغ از اینکه مدت‌ زمان آن به پایان رسیده یا نه، منقضی خواهد شد.

-ویزای دوبار ورود شینگن

ویزای دوبار ورود شینگن در بسیاری از موارد شرایط و الزاماتی مشابه با ویزای یک‌بار ورود دارد با این تفاوت که فرد دارنده این ویزا اجازه دارد دو بار به کشوری در ناحیه شینگن وارد شود. البته شرایط و محدودیت‌های زمانی نیز برای این فرصت 2 بار ورود وجود دارد.

ویزای مولتیپل شینگن یا ویزای چند بار ورود

ویزای موتیپل شینگن یا (Multiple-entry) به فرد اجازه می‌دهد بدون محدودیت و به دفعات وارد یکی از کشورهای حوزه شینگن شده و آن را ترک کند. تنها محدودیت ویزای مولتی شینگن به بازه زمانی آن بازمی‌گردد. بدان معنی که این ویلزا اقامت و تردد در منطقه شنگن را به مدت ۹۰ روز به ازای هر ۶ ماه از سال جواز خواهد داد. این محدودیت زمانی ۹۰ روزه  به‌محض ورود دارنده ویزای مولتی شینگن به هریک از کشورهای این حوزه محاسبه خواهد شد.

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شینگن

ویزای LTV شینگن نوعی ویزای موقت است که بنا بر دلایلی ویژه و اضطراری و با شرایطی خاص صادر می‌شود. شرایطی اضطراری همچون دلایل انسان دوستانه یکی از رایج‌ترین موارد برای صدور ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شینگن محسوب می‌شوند. 

الصاق این ویزا در گذرنامه بدان معنی خواهد بود که فرد مجاز است تنها به همان کشوری که از آن ویزا دریافت کرده است یا در چند کشور محدود دیگر ناحیه شینگن که در زمان اخذ ویزا مشخص‌شده تردد نماید و اجازه ورود به دیگر کشورهای حوزه شینگن را نخواهد داشت. 

یکی دیگر از مواردی که عموماً صدور این نوع ویزا را موجب می‌شود به نحوه تعامل با پناهندگانی بازمی‌گردد که بدون مدارک معتبر وارد منطقه شینگن شده‌اند.

ویزای ملی و یا ویزای نوع Dشینگن

ویزای ملی شینگن (National Visa) که به ویزای نوع D شینگن نیز معرف است اختصاصاً برای افرادی صادر می‌شود که برای تحصیل، کار و یا اقامت دائم می‌بایست در یکی از کشورهای این منطقه اقامت داشته باشند. به بیان دیگر، ویزای ملی شینگن برای افرادی صادر خواهد شد برای هدفی خاص (همچون بیزینس و یا تحصیل) و برای مدت‌زمانی طولانی نیاز به اقامت در یکی از کشورهای اروپایی دارند و پس از اتمام مدت مشخص‌شده، به کشور خود بازخواهند گشت. بر این اساس می‌توان ویزای نوع D شینگن را به دو دسته سینگل و مولتی تقسیم‌بندی کرد.

ویزای نوعشینگن- سینگل:

ویزای ملی شینگن می‌تواند در مواردی همچون افرادی که باهدف استفاده از خدمات درمانی قصد اقامت محدود برای دوره‌ای تعیین‌شده در یکی از کشورهای عضو ناحیه شینگن را دارند و پس از آن به کشور خود بازخواهند گشت، به صورت یک‌بار ورود صادر شود.

ویزای نوعشینگن- مولتی:

اما با ویزای چند بار ورود نوع D، فرد بدون نیاز به اخذ هرگونه ویزای دیگری در اروپا اجازه دارد بدون محدودیت به‌ تمامی کشورهای حوزه شینگن سفر کند. افراد زیر می‌توانند برای این نوع از ویزای شینگن اقدام نمایند:

 • دانشجویان بین‌المللی که درصدد آغاز تحصیل در یکی از مقاطع تحصیلی در کشورهای عضو شینگن را دارند. برای این افراد ویزای یک‌ساله صادر می‌شود که قابلیت تمدید است.
 • دانشجویان خارجی که برای پیگیری پروژه‌های تحقیقاتی تحت شرایط خاص و برای مدتی مشخص به کشوری در حوزه شینگن سفر می‌کنند.
 • پروژه و یا فعالیت‌های علمی و آموزشی در یک مرکز تحقیقاتی یا موسسه معتبر آموزشی در هریک از کشورهای حوزه شینگن. این ویزا البته با بررسی دقیق سوابق علمی فرد و اعضای خانواده‌اش صادر می‌شود.
 • افراد متخصصی که به‌منظور به اشتراک گذاشتن تخصص خود به کشوری در منطقه شینگن سفر می‌کنند. ورزشکاران، هنرمندان یا هر حرفه تخصصی دیگری در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.
 • موارد اضطراری همچون شرایط حاد پزشکی که فرد نتواند برای مدت مشخصی منطقه شینگن را ترک نماید.

شرایط اخذ ویزای شینگن

شرایط اخذ ویزای شینگن درواقع به دان معنی است که آیا متقاضی شرایط و معیارهای لازم برای درخواست ویزای شینگن را دارا است یا خیر. سفارت‌خانه هر کشور اروپایی شرایط خاص خود را برای صدور ویزا دارد اما در بسیاری از موارد شرایط اخذ ویزای شینگن در کشورهای این منطقه مشابه است.  مهم‌ترین مواردی که کارشناسان اجرایی آژانس فرجام پرواز کیان باهدف بررسی شرایط متقاضی برای اخذ ویزای شنگن چک می‌کنند عبارت‌اند از:

 • مدارک متقاضی (مدارک اخذ ویزای شینگن در ادامه شرح داده خواهد شد)
 • شرایط سنی متقاضی (سفارت‌های اروپایی در قبال افراد مجرد زیر 30 سال که سابقه سفر به اروپا نداشته‌اند، سخت‌گیری بیشتری اعمال می‌کنند)
 • سابقه سفر متقاضی

البته این بررسی‌ها طبعاً باهدف افزایش شانس متقاضی برای ویزا شدن صورت می‌گیرد و در بسیاری موارد اساساً منعی برای درخواست ویزای شینگن وجود ندارد. برای مثال متقاضی مجردی که کمتر از 30 سال سن دارد و تا کنون به هیچ کشور اروپایی سفر نکرده است و از سوی دیگر مدارک مالی چندان قانع‌کننده‌ای نیز ارائه نداده است، اگرچه مشکلی برای درخواست ویزای شینگن ندارد اما شانس ویزا شدن این درخواست بسیار پایین است. بنابراین بررسی شرایط ویزای شینگن برای بالا بردن درصد موفقیت است.

مراحل درخواست ویزای شینگن

مهم‌ترین موضوع در مراحل درخواست ویزای شینگن، وقت سفارت است. بنابراین توصیه کارشناسان دپارتمان ویزا و وقت سفارت آژانس فرجام پرواز کیان به متقاضیان محترم ویزای شینگن این است که پیش از پر کردن فرم‌های مربوطه و تکمیل مدارک برای تعیین وقت سفارت اقدام نمایند. مراحل درخواست ویزای شینگن به شرح زیر است:

 • بررسی مدارک متقاضی توسط کارشناسان بخش ویزا باهدف تائید ماجد شرایط بودن
 • پر کردن فرم‌های مربوط به ویزای شینگن
 • عقد قرارداد با آژانس فرجام پرواز کیان
 • درخواست وقت سفارت توسط کارشناسان آژانس فرجام پرواز کیان
 • بررسی مجدد مدارک پس از ترجمه و برطرف کردن نواقص احتمالی
 • ارسال مدارک متقاضی به سفارت توسط کارشناسان اجرایی آژانس فرجام پرواز کیان
 • انجام انگشت‌نگاری توسط متقاضی

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شینگن

مدارک مورد نیاز برای ویزای کانادا، شاید مهم‌ترین بخش برای درخواست این ویزا باشد، زیرا پیش از مصاحبه این مدارک شماست که معرف شما خواهد بود. به بیان دیگر همین مدارک ارائه‌شده توسط متقاضی سرنوشت ویزا شدن و یا ریجکت درخواست وی را تعیین می‌کند. 

در پی مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شینگن را با هم مرور می‌کنیم:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • عکس مناسب
 • شناسنامه
 • پاسپورت یا گذرنامه
 • مدارک شغلی و کاری
 • پرینت گردش حساب مالی
 • نامه تمکن مالی
 • بلیط پرواز
 • رزرو هتل 
 • بیمه مسافرتی
 • ·        60 تا 85 یورو جهت انجام انگشت‌نگاری در سفارت

تمام مدارک باید به زبان مورد درخواست سفارت ترجمه شوند و در روز انگشت‌نگاری توسط متقاضی به سفارت تحویل داده شوند. قطع عکس‌ها باید اندازه ۳٫۵ در ۴٫۵ سانتی‌متر باشد. پاسپورت متقاضی نباید کمتر از 3 ماه اعتبار داشته باشد و ارائه پاسپورت‌های قبلی نیز الزامی است. حداقل پوشش بیمه مسافرتی برای ویزای شینگن 30 هزار یورو است. 

مدت زمان بررسی و تائید ویزای شینگن

مدت زمان بررسی و تائید ویزای شینگن به دو بخش تقسیم‌بندی می‌شود. بخش نخست مدت زمان بررسی مدارک پیش از ارسال به سفارت مربوطه و بخش دوم مدت زمان بررسی مدارک در سفارت مدنظر است. 

 • به‌طور میانگین مدت زمان بررسی مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن و برطرف کردن نواقص و کاستی‌های احتمالی در آژانس فرجام پرواز کیان حدود 2 هفته زمان خواهد برد.
 • مدت زمان بررسی و تائید ویزای شینگن در سفارت نیز حدوداً 3 هفته به طول خواهد انجامید.

به بیان دیگر از زمان ارسال مدارک ترجمه‌شده و نهایی به سفارت  انجام انگشت‌نگاری توسط متقاضی، حدود 3 هفته زمان بررسی و تائید ویزای شینگن طول می‌کشد.

مدت اعتبار ویزای شینگن

در خصوص مدت اعتبار ویزای شینگن عموماً خلط مبحثی صورت می‌گیرد که ناشی از روشن نبودن دو نکته کاملاً مجزا است. دو تاریخی که عموماً با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شود و برای بسیاری از متقاضیان محترم تعریفی دقیق و مجزا برای آن‌ها وجود ندارد. " تاریخ اعتبار ویزای شنگن" و " تعداد روزهای مجاز اقامت" که در شرایط عادی به ترتیب 6 ماه و 3 ماه خواهند بود. 

برای مثال اگر در اولین روز سپتامبر ویزای شینگن برای فردی صادر شود، وی قادر خواهد بود تا اواخر فوریه سال بعد (180 روز) وارد حوزه شینگن شود. این 180 روز همان تاریخ اعتبار ویزای شینگنفرد است. تعداد روزهای مجاز اقامتاما بدان معنی است که دارنده ویزای شینگن در این مدت شش‌ماهه، می‌تواند تا حداکثر 90 روز در کشورهای حوزه شینگن اقامت داشته باشد و موظف است تا پیش از پایان این مهلت 90 روزه حوزه شینگن را ترک نماید.

البته باید توجه داشت برای افرادی که سابقه سفر و اقامت در منطقه شینگن را نداشته باشند، کد درج‌شده بر روی ویزای آن‌ها 1 خواهد بود بدان معنی که  با ویزای اخذشده تنها قادر به 1 بار ورود به این منطقه هستند و از سوی دیگر مدت مجاز اقامتشان در حوزه شینگن به‌جای 90 روز ، تنها 15 روز است.

نکات ضروری برای دریافت ویزای شینگن

در خصوص مدت اعتبار ویزای شینگن باید به یک بحث مهم توجه داشت و آن اینکه کدی اختصاصی برای مسافرت‌های هر فرد وجود دارد که نشان‌دهنده تعداد دفعات مجاز تردد وی در این مدت 90 روزه است. برای مثال فردی که کد “مالتی پل شینگن” در ویزای وی ثبت‌شده ‌باشد،  می‌تواند 90 روز اقامت مجاز خود در حوزه شنگن را در یک نوبت 3 ماهه به پایان برساند یا این فرصت 90 روزه را تقسیم کرده و در چند بار ورود از آن استفاده کند. این در حالی است که اگر کد “سینگل” در ویزای شینگن فردی درج‌شده باشد، حتی درصورتی‌که تنها 1 روز در منطقه شینگن اقامت داشته و اروپا را به هر دلیلی ترک کند و از اعتبار 180 روزه ویزای وی نیز زمان بسیاری باقی‌مانده باشد، برای ورود مجدد به منطقه شینگن باز دیگر برای ویزا اقدام کند و تا زمان صدور ویزای جدید حق ورود به هیچ‌یک از کشورهای این منطقه را نخواهد داشت.

به چند نکته مهم دیگر نیز در خصوص ویزای شینگن در ادامه اشاره می‌کنیم: 

 • برای درخواست ویزای شینگن از سفارت اتریش تمامی مدارک می‌بایست به زبان آلمانی ترجمه شود
 • همراه داشتن ۶۰ یورو در روز مصاحبه الزامی است
 • پس از صدور ویزا ضمانت‌نامه 50 میلیون تومانی به ازای هر نفر دریافت خواهد شد
 • در صورت ویزا نشدن درخواست، مبلغی بابت هزینه‌های جاری کم شده و مابقی مبلغ بازپرداخت خواهد شد

دلایل رد شدن ویزای شینگن

رد شدن ویزای شینگن آن هم در آستانه تعطیلات و سفر شاید بدترین خبر ممکن برای هر کسی باشد. رد شدن یا ریجکت ویزای شینگن دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد که برای هر پرونده متفاوت خواهد بود اما بدترین اتفاقی که بعد از ریجکت می‌افتد این است که متقاضی دست‌کم برای مدت 6 ماه نمی‌تواند از هیچ سفارت اروپایی دیگری برای دریافت ویزای شینگن کانادا اقدام نماید.

نکته مهم در این بین این است که هیچ فرد حقیقی و حقوقی نمی‌تواند ویزا شدن درخواست شینگن را تضمین کند! تنها کاری که می‌توان انجام داد اعتماد به مؤسسات معتبر و باسابقه در این رابطه است تا با دقت و حساسیت بالا و با تکیه بر دانش به‌روز و تجربیات موجود، شانس صدور ویزای شینگن را به حداکثر برسانند.

وب‌سایت رسمی ویزای شینگن مهم‌ترین دلایل رد شدن این ویزا را به شرح زیر عنوان کرده است::

 • مدارک جعلی؛ تحت هیچ شرایطی با مدارک جعلی برای ویزای شینگن اقدام نکنید چون در 99 درصد مواقع درخواست شما رد خواهد شد.
 • فعالیت‌های مجرمانه در گذشته و یا در حال حاضر
 • گذرنامه مخدوش و یا آسیب‌دیده
 • توضیحات ناکافی در مورد دلایل سفر
 • گذرنامه نامعتبر (پاسپورتی که در زمان درخواست از اعتبار آن کمتر از 3 ماه مانده باشد)
 • نامه مرجع نامعتبر
 • عدم ارائه هدف مشخصی از سفر
 • عدم اثبات تمکن مالی برای سفر
 • ارائه گواهی تولد و یا ازدواج نامعتبر
 • بیمه‌نامه نامعتبر مسافرتی
 • ناتوانی در ارائه مدارک اسکان
 • وضعیت نامطلوب ویزای شینگن؛ مواردی همچون برنامه سفر غیر منطبق بر قوانین شینگن می‌تواند به ریجکت ویزای شینگن شما بیانجامد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی