جاذبه های باکو


جاذبه های باکو

باکو پایتخت جمهوری آذربایجان است. این شهر علاوه بر اینکه پایتخت سیاسی و مرکز اقتصاد و فرهنگ در این کشور محسوب می شود یکی از قطب های توریسم این کشور است. شهر باکو دارای جاذبه های توریستی متعددی است و از آنجا که این شهر در طول دهه های گذشته رشد چشمگیری را تجربه کرده امروزه می توانید در این شهر آثار جالب و دیدنی مربوط به دوران قدیم و همچنین بناها و آثار ساخته شده در دهه های گذشته را ببینید. 

باکو و سرزمین آذربایجان قرنها جزئی از کشورمان ایران بوده تا حدود دو قرن پیش که امپراطوری تزاری این سرزمین را از کشورمان جدا کرد و بعدها با تشکیل اتحاد شوروی این جمهوری نیز همانند بسیاری از سرزمین های دیگر زیر سلطه کمونیست ها رفت تا آنکه در اوایل دهه 1990 میلادی و فروپاشی اتحاد شوروی، این سرزمین استقلال خود بار دیگر بدست آورد. 

از آن زمان تاکنون دولت جمهوری آذربایجان تلاش های زیادی جهت گسترش و توسعه امکانات توریستی این کشور کرده و امروزه باکو تبدیل به یکی از شهرهای توریستی منطقه قفقاز شده است که هر ساله میزبان هزاران توریست و جهانگرد از جمله هموطنان مان می باشد. امروزه باکو دارای تعداد زیادی پارک، آثار تاریخی، سواحل زیبا، موزه ها، مراکز خرید، امکانات فرهنگی و ورزشی مختلفی است و این شهر در طول یک دهه گذشته میزبان بسیاری از فستیوال ها و رویدادهای فرهنگی ورزشی بوده است.  

در ادامه تعدادی از محبوب ترین و مهم ترین جاذبه های شهر باکو را بررسی می کنیم:

آتشکده باکو

این آتشکده که به زبان مردم محلی این شهر "آتشگاه" (Ateshgah) گفته می شود، یکی از جالب ترین آثار تاریخی باکو به خصوص برای ایرانی ها می بشاد. این آتشگاه بر روی منبع گاز طبیعی ساخته شده و و از دیرباز مورد احترام مردم محلی قرار داشته است. این آتشگاه در دهه های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته تا جایی که هر ساله میزبان هزاران توریست می باشد. آتشگاه باکو در سال 1998 توسط سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسید. 

این مجموعه در منطقه "سوراخانی" باکو قرار دارد.

مرکز فرهنگی حیدر علی اف

پس از فروپاشی اتحاد شوروی و تغییر و تحولات سیاسی در این کشور حیدر علی اف به عنوان سومین رئیس جمهور در این کشور به مدت ده سال خدمت کرد و در دوران ریاست جمهوری وی این کشور گامهای زیادی را به سوی پیشرفت و شکوفایی برداشت. امروزه به یادبود خدمات وی مرکز فرهنگی به نام او ساخته شده که طراحی آن توسط معمار معروف انگلیسی عراقی "زاها حدید" صورت گرفته است. امروزه در مرکز فرهنگی حیدر علی اف مراسم و جشن های مختلف برگزار می گردد. 

معماری این بنا بسیار جالب توجه و مدرن است بطوری که بسیاری از توریست ها از آن عکس های یادگاری می اندازند و امروزه مرکز فرهنگی حیدر علی اف تبدیل به یکی از نمادهای شهر باکو در جمهوری آذربایجان شده است. 

جالب اینجاست که در بخشی از این مجموعه می توانید برخی از لباس ها، خودروها و هدایای متعلق به حیدر علی‌اف را ببینید. 

برج های شعله

برج های شعله باکو در واقع سه ساختمان بلند و بسیار زیبا هستند که طرح های آنها بر اساس شعله آتش طراحی شده است. این سه ساختمان بزرگ امروزه تبدیل به نماد باکو شده اند و از بسیاری از مناطق باکو به خوبی قابل روئیت هستند. بسیاری از شبهای تابستان این برج ها را به رنگ های پرچم جمهوری آذربایجان در می آورند.پارک آبی باکو

باکو دارای پارک آبی بزرگ و مناسبی است که چند سال پیش افتتاح شده و دارای فضایی در حدود شصت و هشت هزار مربع است. پارک آبی باکو برای کلیه سنین از جمله کودکان و نوجوانان بسیار مناسب است و بریا هر سلیقه ای تفریحات و سرگرمی های خاص خود را دارد. بطوری که در این پارک آبی امکان شنا انجام دادن انواع ورزش های آبی را دارید. 

در این مجموعه تعدادی رستوران و مراکز تفریحی مخصوص جوانان و کودکان نیز وجود دارد. 

موزه فرش آذربایجان

یکی از جالب ترین جاذبه های توریستی باکو موزه فرش آذربایجان است. این موزه که در دهه 1960 میلادی (در زمان اتحاد شوروی سابق) ساخته و تاسیس شده است، اولین موزه فرش در جهان بوده است. 

در این موزه انواع فرش های آذربایجان، قالی ها و منسوجاتی از این قبیل را می توانید ببینید. نکته جالب اینجاست که حتی طراحی ساختمان این موزه نیز بسیار زیباست بطوری که شبیه یک فرش لوله شده می باشد. 

خیابان نظامی

نظامی گنجوی یکی از شاعران و داستان سرایان برجسته ایرانی در قرن ششم هجری بوده است. این شاعر بزرگ همچنان در دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان مورد تمجید و ستایش اهل ادب و فرهنگ قرار دارد تا جایی که یکی از معروف ترین و مهم ترین خیابان های توریستی شهر باکو به نام وی نامگذاری شده است. حتی تمبرهایی با تصویر وی چاپ شده و همچنین بر روی اسکناس های منات (واحد پول جمهوری آذربایجان) نیز تصویر او قرار داده شده که موجب افتخار است. 

امروزه خیابان نظامی باکو " Nizami küçəsi" خیابانی است با مغازه ها و بوتیک های لوکس و درجه یک که بسیاری از جوانان در روزهای تعطیل هفته از آنها دیدن و خرید می کنند. همچنین تعداد قابل توجهی کافه ها و رستوران های مختلف در این خیابان قرار دارند. 

بلوار ساحلی

این بلوار که در امتداد سواحل باکو قرار دارد، یکی از خیابان های مهم و اصلی این شهر است. اگر از دوچرخه سواری و یا قدم زدن در فضایی پاک و در کنار سواحل دریای خزر لذت می برید توصیه می کنیم که حتما به این بلوار بروید. این بلوار نه تنها از طرف مردم باکو بلکه از طرف بسیاری از توریست ها نیز مورد استقبال قرار گرفته است. 

برج دختر

برج دختر (Qiz Qalasi) یکی از مهمترین آثار تاریخی و همچنین نمادهای قدیمی شهر باکو است. این قلعه یکی از جالب ترین آثار تاریخی این شهر است و جالب اینجاست که درباره هدف ساخت آن هنوز هم تردیدهایی وجود دارد. بطوری که برخی عقیده دارند که این بنا در اصل آتشکده ای زرتشتی بوده و برخی عقیده دارند که به دستور یکی از پادشاهان محلی این سرزمین در قرن دوازدهم میلادی ساخته شده. در هر صورت این بنا امروزه جزو افتخارات شهر باکو و کشور آذربایجان است و اگر به بالای این برج بروید، می توانید سواحل دریای خزر و بشیتر نقاط شهر باکو را تماشا کنید.