جاذبه های برج ایفل

جاذبه های برج ایفل

برج ایفل از شناخته شده ترین و دوست داشتنی ترین بناهای بلند جهان است و از پر بازدیدترین آثار گردشگری دنیا به شمار می رود. ایفل نماد شهر پاریس و کشور فرانسه است. این برج از میدان شان در مارس و در نزدیکی رود سن به آسمان کشیده شده است. در مطلب امروز تصمیم داریم به جاذبه های برج ایفل اشاره کنیم. اینکه این برج چرا افتتاح شد؟ رقابتی که بین طراحان برای ساخت آن اتفاق افتاد؟ آنتن تلویزیونی آن؟ پله ها و رستوران آن؟ و در آخر آسیب هایی که تاکنون بر آن وارد شده است

در آغاز هدف از ساخت این برج فلزی برپایی نمایشگاهی جهانی به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب کبیر فرانسه بود. این بود که فراخوان داده شد و طراحان بسیاری ایده های خود را ارائه کردند. با این حال از میان طرح های متعددی که داده شد، طرح گوستاو ایفل پذیرفته شد. بله! ایفل، نام طراح این برج است. از سال ۱۸۸۷ میلادی عملیات ساخت این برج آغاز شد و ۲ سال پس از آن در ۳۱ مارس ۱۸۸۹ احداث بلند ترین سازه زمانه به اتمام رسید. در آن زمان این برج بلندترین آسمان خراش جهان به شمار می رفت ولی پیش از آن ستون یادبود واشنگتن بلندترین بنای جهان بود. برج ایفل تا پیش از ساخت برج کرایسلر نیویورک در سال ۱۹۳۰ این رکورد را در اختیار داشت.

جاذبه های برج ایفل و آنتن تلویزیونی

ارتفاع برج ایفل را اگر با آنتن تلویزیونی ۲۴ متری روی آن اندازه بگیریم به ۲۲۴ متر می رسد. ماده اصلی ساخت برج از فولاد است و به همین دلیل وزن آن حدود ۱۰ هزار تن است. بازديد کننده ها برای بالا رفتن از برج ایفل باید ۱۶۶۵ پله را زیر پا بگذارند. گردشگران می توانند از نمای زیبای بالای برج نهایت لذت را ببرند . از آن بالا شهر پاریس را به تماشا بنشینند.

جاذبه های برج ایفل و رستوران

علاقمندان می توانند در بالای برج سری هم به ۲ رستوران بزنند که یکی از آن ها به صورت ویژه غذاهای فرانسوی سرو می کند. دیگری دارای منوی غذاهای روسی است. البته طبیعی است که قیمت غذاهای این دو رستوران بسیار بسیار گران باشد چرا که هم از محیطی بسیار خاص برخوردار است و در حین میل کردن غذا می توان شهر پاریس را هم تماشا کرد و از سوی دیگر غذاها هم جزو بهترین هاست.

امکانات جدید برج

در حال حاضر این برج به دستگاه های امنیتی مختلف مجهز شده و همچنین از میله های حفاظتی برای جلوگیری از سقوط یا خودکشی بازدید کنندگان برخوردار است. جالب است بدانید به دلیل بالا رفتن دمای هوا، نوک برج حدود ۸ سانتی متر تغيير مكان داده است.

این برج دو بار دچار آتش سوزی شد. یک بار در ۳ ژانویه ۱۹۵۶و مرتبه دوم در ۲۲ جولای ۲۰۰۳ . خوشبختانه با کوشش مسئولان و مهندسين، قسمت های آسیب دیده برج دوباره بازسازی شد.

نام ۷۲ نفر از مهندسان و دانشمندان فرانسوی و دیگرکسانی که در ساخت و راه اندازی این برج همکاری داشته اند، بر بدنه برج نوشته شده بود که بعدها با رنگ پوشیده شد، اما سال ۱۹۸۶ شرکتی که بازسازی برج را پذیرفته بود، این نگاشته را نیز دوباره احیا کرد. جلوگیری از زنگ زدگی برج هزینه و زمان بسیار زیادی داشته است.

هر ۷ سال یک بار برای رنگ زدن این برج فلزی ۵۰ تن رنگ استفاده می شود تا از زنگ زدگی آن جلوگیری گردد و زیبایی آن از دست نرود. ۳۰ کارگر ۴ ماه مداوم به کار مشغول می شوند تا بتوانند این غول آهنی را رنگ بزنند. برج ایفل روزهای تعطیل شلوغ تر می شود و برای بازدید از آن باید ورودی پرداخت کنید.