جاذبه های قشم

  

دیدنی های زیبای قشم

قشم را می‌توان یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران دانست که سرشار از جاذبه‌های طبیعی و عجیب و غریب است. شما در این جزیره زیبا می‌توانید با عناصر خاصی آشنا شوید که شاید در هیچ کجای ایران وجود نداشته باشد. همچنین فرهنگ جالب و خاص مردم منطقه باعث شده تا خیل عظیمی از گردشگران تعطیلاتشان را در این جزیره زیبا سپری کنند. آب و خاک و آفتاب آن به خطه جنوب ایران رنگ و چهره ای منحصر به فرد بخشیده است. این جزیره با داشتن جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوان نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است. این جاذبه ها به قدری زیاد هستند که شاید در یک سفر فرصت دیدن همه آنها را نداشته باشید

غار خربس

این غار در ادامه چین خوردگی های رشته کوه زاگرس ایجاد شده و در میان تپه‌ های مرجانی کوچک و بزرگ جای خوش کرده است. این چین خوردگی ها از پدیده های کهن زمین شناسی به حساب می آیند و اهمیت زیادی دارند. کارشناسان قدمت این غار را به دوران مادها نسبت می دهند و همین کافیست تا شمار سال هایی که غار دراین نقطه بوده از دستتان در برود. ساختار غار شباهت زیادی به دخمه های آذربایجان،کردستان، لرستان، بوشهر، اهواز و شوشتر دارد و توجه هر کسی را به خود جلب می کند.

دره ستارگان

جزیره قشم به داشتن عجایب هفتگانه معروف است و دره ستارگان یکی از همین عجایب است که وجود اشکال منحصر به فرد و افسانه های محلی درباره آن، این دره را تبدیل به یکی از خاص ترین جاذبه های گردشگری قشم کرده است. ویژگى ها و دیدنى هاى سحر انگیز دره ستاره ها باعث شده تا این دره به عنوان بخشى از ژئو پارک جزیره قشم به عنوان تنها ژئوپارک خاورمیانه، در فهرست آثار طبیعى در سازمان یونسكو به ثبت برسد.

جزایر ناز

جزایر ناز تنها جایی در جزیره‌ی قشم است که به دلیل شرایط جزر، می‌توان با پای پیاده یا با خودرو تا فاصله‌ی یک کیلومتری داخل آب‌های خلیج فارس رفت. وسعت این جزایر حدود ۳ هکتار است و دیواره‌ای صخره‌ای به طول ۵ الی ۱۰ متردارد و به علت نداشتن ساحل شنی، در هنگام جزر آب دریا و پسروی کامل آن، باریکه‌ای از خشکی ایجاد می‌شود که به ساحل قشم متصل است. زیبایی و ویژگی منحصر به فرد این سواحل،آنجا را به یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری قشم تبدیل کرده است.

جزیره هنگام

هنگام سرزمین بسیار کوچکی است که دنیایی متفاوت را پیش روی تان قرار می دهد؛ فقط باید بدانید که در این جزیره به سراغ کدام دیدنی ها و تفریحات بروید. دیدن دلفین ها، قایق رانی، شنا، صدای صخره و موج و بسیاری دیگر از دیدنی هاو تفریحاتی که در این جزیره واقع شده اند آن را به یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری قشم تبدیل کرده است. چهره بومی هنگام و پر رنگ بودن سنت ها در آن از جمله جاذبه های محبوبش به شمار می روند.

جنگل حرا

یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری قشم که بسیاری از گردشگران فقط برای دیدن آن به قشم سفر می کنند جنگل حرا است. این جنگل دریایی که قدمت زمین شناسی آن‌ به میلیون‌ها سال پیش باز می‌گردد از گیاهانی تشکیل شده است که در ناحیه جزر و مدی زندگی می‌کنند و بخش بزرگی از آن‌ها زیر آب دریا واقع شده‌اند و ریشه‌هایشان از آب دریاها تغذیه می‌کنند. نکته جالب زمانی است که آب دریا در بالاترین سطح خود قرار دارد و روی آنها را می‌پوشاند، اما ناگهان با پایین آمدن آب، جنگلی وسیع و شگفت انگیز مانند صحنه‌ای از فیلم‌های علمی و تخیلی از زیر آب بیرون می‌آید و بینندگان خودش را شگفت زده می‌کند.

تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه یکی از دیدنی های شبیه به دره ستارگان قشم است. عمق این دره حدود ۱۰۰ متر است و دلیل نامگذاری آن چاه‌های آبی بوده که درون آن وجود دارند. این تنگه محلی برای ذخیره طبیعی آب شیرین باران بوده است که در این منطقه کویری از ارزش بالایی نیز برخوردار است. احتمالاً این دره مربوط به شکستگی طاقدیس بزرگی است که باعث ایجاد گنبد بزرگ نمکدان هم شده است.

غار نمکدان

غار نمکدان در قشم یکی از طولانی ترین غارهای نمکی درجهان است و همچنین نمک هایی که از این غار استخراج می شود مصرف دارویی دارد. این غار یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری قشم است که مجموعه ای از زیبایی های منحصربه فرد را در خود جای داد است. وجود رگه های سفید نمک بر بدنه این کوه از دور منظرهای زیبا را نمایان می سازد.

قلعه پرتغالی ها

از جمله جاذبه های گردشگری جزیره ی قشم، قلعه ی پرتغالیها است. این قلعه، در ضلع شمالی جزیره ی قشم و توسط دریانوردی پرتغالی به نام آلفونسوآلبرکرک، در سال ۱۵۰۷ بنا شد. این اثر تاریخی از مساحتی بالغ بر ۲ هزار متر مربع برخوردار بوده و با استفاده از سنگ‌های آهکی، گچی و ساروج محلی ساخته شده است.

سد گوران

در ۷۸ کیلومتری جزیره زیبای قشم، سدی تاریخی‌ به نام گوران قرار دارد که کارشناسان عقیده دارند که پی نخستین این سد، متعلق به دوره هخامنشیان و تاج آن نیز مربوط به دوره ساسانیان می باشد. گوران، روستایی از توابع بخش شهاب شهرستان قشم در استان هرمزگان است. گفته می شود نام گوران از کلمه گبران گرفته شده که به احتمال زیاد محل سکونت زرتشتیان بوده است.